Дарение ли? Ти си луд!
-Какво съдържа вашето най-ново дарение?
- Настоящото дарение се състои от рядък екземпляр от единствената стихосбирка на Христо Ботев и Стефан Стамболов, издадена в Букурещ през 1875 година , както и българско списание „Денница” издавано от Патриарха на българската литература –Вазов.
Единствената стихосбирка на Ботев и Стамболов издадена в Букурещ в 1875 г
Бих се радвал да намери място в изложбата послучай 170 години на Иван Вазов.
Имам ги от своя дядо – Янко Долапчиев от Варна . Бил е крупен търговец и се е занимавал с продажба на вино и грозде в България и Румъния. Бидейки епитроп на църквата в гр. Галата и много културен човек е събрал богата библиотека, включваща освен български книги и много издания от Букурещ и Браила.
Докосвал съм се с трепет и преклонение до стихосбирката на Ботьов и Стамболов и списанието „Денница” от 1891 година. Пазил съм ги с обич и нежност.
Литературно списание Денница” под редакцията на Иван Вазов от 1891 г
В „Денница” са публикувани за първи път някои от произведенията на Патриарха на българската литература , там се печатат творби на Петко Славейков, Иречек, Стоян Михайловски.
- Значи все още има личности като вас, които даряват опазени исторически реликви в рода си. Защото фрапиращи примери с дарения на известни творци, които потъват в безхаберие, говорят против даренията. Особено потрисащ е примерът с къщата на художника-карикатурист Александър Божинов отпреди 43 години. Няма дори копие от описа на Държавната комисия направен в къщата му, с изброени 11 хиляди ескспонати: картини, исторически документи, архиви, огромна библиотека на семейство Божинови- баща, син и снаха. Такива факти едва ли насърчават към подобни жестове?
- Сигурно е така. Но аз мисля наобратно.
Колкото повече хора дарят реликви, ценни културни находки достигнали до тях, толкова повече и други ще се вдъхновят. Имаме огромна нужда от това в тези нелеки години. Културното ни ниво има нужда от това. Превърнах даренията си в лична традиция заради най-хубавия празник, който от малък съм празнувал със своите родители - 24 май.
Тук ще добавя, че преди години дарение на д-р Георги Генов за Столична община съдържаше: колекция от 9 икони и картини на стари български майстори – Захари Зограф, Станислав Доспевски, Николай Павлович, Георги Данчов-Зографина, Никола Образописов, проф. Васил Захариев и Монах Филарет.
Към тях три безценни книги – първото българско списание „Любословие” от 1844 г. на Константин Фотинов, който студентите по журналистика изучават в Университета, „Историята на българите” от Юрий Венелин – 1848 г., в превод на Ботьо Петков (бащата на Христо Ботев) и стихосбирката „Сурвакня” на Петко Рачов Славейков от 1878 г.
Нека друг пресмята паричната им стойност. За Генов те имат безценна духовна стойност.
През годините историкът е подпомагал финансово, доколкото му е по силите, възстановяването и реставрацията на Роженския манастир, дарявал е български книги от Охрид и Струмица на Народната библиотека. По време на специализацията си в САЩ е подкрепял с книги тамошните православни църковни общности.
Автор и издател е на петтомника „Православна църква на българите в Америка”. Инициира благотворителни кампании за българските читалища не само в България, но и в българските общности зад граница – Македония, САЩ и Канада. В края на миналата година е дарил пари за създаване на графичен кабинет за литография със съответната техника в училището по изкуствата „Панайот Пипков”, за да имат своя самостоятелна творческа база.
Савка ЧОЛАКОВА, БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: