НДК прави мащабно преустройство за председателството ни на съвета на ЕС
За ремонтите в емблематичната сграда правителството отпуска 35 млн. лв.
Той даде за пример и за сравнение сегашния председател на Съвета на ЕС – Малта. Макар и най-малката страна в общоевропейското семейство (тя има площ от само 316 кв. км и население 435 хил. жители), там е бил създаден за целта Малтийски съвет за култура, за да постави специален акцент върху културата на островната държава, а бюджетът за нейното председателство надхвърля 40 млн. евро. „България трябва да излъчи послания по време на нашето председателство – подчерта Мирослав Боршош. - Трябва да станем част от решенията на важните проблеми на Европа”.
Едно от най-трудоемките и вече извършени дейности по преустройството на сградата на НДК е нейното дигитално заснемане, изготвянето на дигитален паспорт, без който са немислими ремонтните работи. Много важен лост за пестене на средства е оптимизацията на разходите за енергия – отопление, осветление и затова е проведено енергийно обследване на сградата. На тази база през лятото ще започнат преговори с големи енергоспестяващи фирми. Бързо се реагира и на аварийните ремонти. Ефектното фасадно осветление на НДК е важно средство за комуникиране и поставяне на акцент върху политически събития, благотворителни кампании и големи културни прояви.
НДК се готви да посрещне културната програма за председателството на Съвета на ЕС и в своите нови и преустроени пространства. Зала 2 с интересния си амфитеатър и чудесна акустика, която бе дълго време изоставена, сега носи името на бележития ни театрален режисьор и педагог Крикор Азарян. Модерните търсения в танцовото изкуство, така характерни за нова Европа, намират гостоприемство в зала „ДНК” – също преустроена от дискотеката по време на „борческите години”. „Перото”, което неотдавна отпразнува първия си рожден ден, стана любимо място на приятелите на книгата. Само за една година „Перото” е приело над 400 представяния на нови книги, срещи с автори и др.
За тази мащабна работа по ремонта и вътрешното преустройство на НДК, което трябва да приключи през септември т.г. неговото ръководство е успяло да издейства от държавата 35 млн. лв. С половината от сумата то вече разполага, а останалите 18 млн. лв. следва да бъдат преведени през февруари- март т.г.
Отговаряйки на въпроси за агенция Блиц.БГ за преустройството на зала 3 (на последния етаж на НДК), която ще бъде от основните при българското председателство, Мирослав Боршош поясни, че там трябва да се демонтира стария таван и постави нов, който да може да носи и издържи цялата тежка техника. Ще бъде сменена и подовата настилка на залата, а само за закупуване на най-съвременна конферентна техника са изразходвани близо 4 млн. лв.
В брифинга и дискусията се включи и бившият дългогодишен директор на НДК Христо Друмев.
Припомняйки, че 23 години от неговия живот са свързани с Двореца и оценявайки умелата Пи-Ар работа на новото ръководство, той призова да се отбелязва също и приемствеността в дейността на НДК като основна културна институция с богати традиции. Христо Друмев обърна също така внимание, че при вътрешните санирания и преустройства може повече да се ползват проектите и дори спомените на някои от живите все още негови първостроители, тъй като ремонти в НДК са се правели и по-рано. В отговор новият директор Боршош изтъкна, че сегашното ръководство на Двореца е от нов тип и е първото, което е успяло да убеди властите да отпуснат държавни средства за неговото преустройство. Такъв мащабен ремонт би бил немислим със собствени пари, спечелени и натрупани от самия НДК, каза той.
Автор: Борислав КОСТУРКОВ
Последвайте ни