Загубени сме без Пламен Карталов, или за кожата на една Опера
Карталов е синоним на неуморен борец на музикалния фронт, категорично спечелил битката за „кожата на една Опера”. И не дава на никого да я превърне в проскубана птица и да съсипе нейния блясък.
Режисьор, постановчик, чиято инициативност е на световно ниво, чиято професионална лекота за работа извежда и най-трудното представление дотам, че билетите да са изкупени, а десетки меломани да пристигат от чужбина, за да гледат тук, на софийска сцена, рядко поставяни опери, за които нашият Карталов няма страх да ги възроди най-успешно. По същото време е постоянно канен от десетки опери по света да постави на тяхна сцена следващото им оперно представление. Как смогва, само той си знае. Но е факт, че никой не го е виждал изнервен, фучащ или груб.
Той е човекът, който никак не се уплаши да постави четирите опери на Вагнер от „Пръстенът на нибелунга”, да привлече и световни певци, които да пеят тук цели сезони. Преди 23 години той първи изнесе „Опера на площада” пред храма „Александър Невски”. Пак пръв и единствен, направи постановки на крепостта Царевец, на крепостта Цари Мали град, сред Белоградчишките скали, създаде летния фестивал „Опера в парка”. Играе се и на Панчаревското езеро, и в планината и в парковете.
Важна и постоянна задача за директора Пламен Карталов е да накара повече млади хора да посетят и видят какво е това Опера. От Щатите бяха купени правата за определен брой представления на няколко световни мюзикъла, които се радваха на пълни зали. Най-новият мюзикъл е по филма „Баща ми бояджията”. Режисьорът казва, че е пренесъл един хубав музикален филм отпреди четиридесет и седем години по сценарий на Васил Цонев и музика на композиторите Петър Ступел и Константин Драгнев на Оперната сцена със съответна динамика. Сега покрай „Баща ми бояджията” има надежда да се запали искра у наши композитори за родни мюзикъли.
Навремето, когато писателят Васил Цонев беше жив, казваше, че ще прави много либрета за мюзикъли, защото така на всички деца ще бъде весело. Филмът описва семейната сага на семейство Цоневи, когато са живяли в дома си в „Овча купел” и когато тримата братя Цоневи са помагали на баща си в бояджийството, а единият от тях е самият Коста Цонев, който изпълняваше ролята на бащата. В Оперното представление, ролята е поверена на новия любимец на младите Калин Врачански.
„Любимец 13” от 1958 г. с Гинка Станчева и Апостол Карамитев
„Старинната монета” от 1965 г
Савка ЧОЛАКОВА, БЛИЦ
Последвайте ни
1 Коментара: