Крайно време е да разчистите хладилника, за да освободите място за зимнината, която няма да се стерилизира, но трябва да стои на студено.

Печени, парени и мариновани пиперки и камби, мариновани патладжани, пукани чушки, домати с аспирин – сега е моментът да си ги набавите и да ги приготвите за зимата, защото много скоро или ще изчезнат от пазара, или цените им ще скочат.

Стерилизираните консерви могат да се направят по всяко време, защото не е нужно да стоят на студено.

Зеленчуците за фризера също е най-изгодно да замразите, когато цените им са поносими. А за суровата туршия, киселото зеле, зелените доматчета и карфиола още е рано – те се слагат, когато свият първите сериозни студове, към Архангеловден, и то по старому.

Всички ще питат за още, вкусят ли тази парена царска туршия

Каквито и туршии да решите да правите, избирайте само качествени, здрави и не загнили зеленчуци. В противен случай рискувате да провалите целия си труд. Използвайте оцет от сигурен производител – ментетата също могат да развалят домашната продукция.

Прекалено едрите зеленчуци – пиперки, патладжани, моркови – са доста съмнителни откъм съдържание на нитрати и други подхранващи вещества. Прекалената химия, освен че е вредна, прави продуктите по-нетрайни.

Всичко трябва да бъде идеално измито и почистено. И най-малкото замърсяване може да накара бурканите да бомбират в резултат на развили се в тях бактерии, а суровите туршии направо да се вкиснат. А никой не обича да изхвърля храна, в която е вложил и пари, и труд, и време. 

Що се отнася до рецептите, днес ви предлагаме пет изпитани, с които да си приготвите вкусна зимнина за студените дни.

Предложенията ни за уникално мезе за ракията вижте в jenata.blitz.bg.