Американските бомби AGM-154 JSOW: победа над Русия според югославския сценарий? ВИДЕО
Снарядът е използван в редица добре известни военни операции от Съединените щати и други страни от НАТО
Новият пакет от помощ за Украйна от Съединените американски щати ще включва боеприпаси въздух-земя в размер на 375 милиона долара. Използването на формулировката "боеприпаси въздух-земя" вместо "ракети въздух-земя" в официалното съобщение на Министерството на отбраната на САЩ оставя поле за спекулации за какво оръжие става дума.
В крайна сметка оръжията "въздух-земя" са не само ракети "въздух-земя", но и всички авиационни боеприпаси, използвани от бойните самолети за поразяване на наземни цели. Той също така включва авиационни бомби, изстрелвани от въздуха крилати ракети, автоматични оръдия, картечници и гранатомети, пише Armyinform.
Вниманието към тази подробност в официалното съобщение е напълно оправдано, тъй като по-рано Politco съобщи , че САЩ ще предоставят на Украйна уникални високоточни планиращи управляеми бомби (КАБ - бел. ред.) със среден обсег AGM-154 JSOW.
Увеличаване на разстоянието
Според изданието обсегът на действие на това оръжие, способно да поразява вражески цели на значително разстояние, ще позволи на украинските пилоти F-16 да стоят на безопасно разстояние от линията на бойното съприкосновение извън обсега на руската ПВО.
На първо място, AGM-154 JSOW е предназначена за използване срещу слабо защитени цели, като: леко бронирани бронирани машини и камиони, самолети на базови летища, както и зенитно-ракетни комплекси.
Въпреки че този боеприпас не е ракета въздух-земя и обсегът на неговото използване е по-ограничен, той е напълно достатъчен за ефективно унищожаване на предни складове с боеприпаси и ГСМ, за поразяване на позиции, комуникационни възли и жива сила на врага.
AGM-154 JSOW е способен да поразява цели, защитени от противовъздушната отбрана на противника. Това ви позволява значително да намалите или дори да премахнете риска от повреда на самолета, от който се изстрелва тази управляема авиационна бомба. Плъзгането на боеприпаса се осигурява от две крила, които се разширяват след изстрелването и осигуряват полет на дадено разстояние до целта.
Удари до 130 км
При пускане от малка надморска височина AGM-154 JSOW е в състояние да поразява цели на разстояние до 22 км. В случай на изстрелване на голяма надморска височина обхватът на полета му може да бъде до 130 км. Общото тегло на боеприпасите е около 500 кг. Може да има както единични, така и касетъчни бойни глави.
Сред предимствата на AGM-154 JSOW трябва да се отбележи високата точност на насочване, особено когато става дума за геолокирани статични цели. Освен това боеприпасите имат инфрачервена глава за самонасочване, неуязвима за радиочестотни смущения.
Невидима бомба
Освен това тази летяща бомба е незабележима за противовъздушната отбрана, така че е почти невъзможно да я свалите. Това прави AGM-154 JSOW високоефективен боеприпас, способен да предпази украинските F-16, тъй като те ще могат да ги изхвърлят, без да летят в обсега на руската противовъздушна отбрана.
"Съюзна сила"
AGM-154 JSOW е използван в редица добре известни военни операции от Съединените щати и други страни от НАТО.
Сред тях:
- Операция "Пустинна лисица" в Ирак (16-19 декември 1998 г.)
- Операция "Съюзна сила" в Югославия (24 март - 10 юни 1999 г.)
- Война в Афганистан (7 октомври 2001 г. - 30 август 2021 г.)
- Война в Ирак (20 март 2003 г. - 15 декември 2011 г.)
Най-известната от тези операции е бомбардировката на НАТО над Югославия като част от 78-дневната операция "Съюзна сила".
Тогава самолетите на страните от Северноатлантическия алианс извършиха около 2300 ракетно-бомбени удара по почти хиляда обекта на територията на Сърбия и Черна гора.
Общо над Югославия са хвърлени 23 000 ракети и авиобомби, включително около 14 000 авиобомби с общо тегло 27 000 тона.
Сред основните цели на ракетно-бомбовите атаки бяха цели на югославската противовъздушна отбрана, поразени от самолети F-16CG и F-15E Strike Eagle, включително плъзгащи се бомби AGM-154 Joint Standoff Weapon.
Силите за противовъздушна отбрана на Югославия не успяха ефективно да противодействат на бомбардировките и бяха практически унищожени. Ударени бяха и промишлени предприятия, петролни складове, инфраструктурни и енергийни съоръжения, логистични центрове, по-специално железопътни и автомобилни мостове.
Югославски сценарий
Освен това бомбардировката причини жертви сред цивилното население и унищожаването на десетки медицински и образователни институции, исторически и архитектурни паметници и около 40 000 жилищни сгради.
Впоследствие жертвите сред цивилното население на Югославия и унищожаването на невоенни обекти по време на бомбардировките на страната от силите на НАТО позволиха на Руската федерация богохулно да оправдае военните престъпления на руските военни по време на широкомащабната руска атака срещу Украйна, пише Armyinform.
Например, ако страните от НАТО можеха да бомбардират Югославия, тогава Руската федерация изглежда има право да нанася удари по Украйна безнаказано, да унищожава цивилни обекти и да убива украински цивилни, пренебрегвайки всякакви международни договори и конвенции, правила и обичаи на водене на война.
Вероятното предоставяне на Украйна на управляеми планиращи бомби AGM-154 JSOW като част от новия пакет от помощ на САЩ за Украйна може значително да помогне на отбранителните сили да устоят на руската агресия.
Съществуват обаче редица фактори, които могат да повлияят негативно на използването на AGM-154 JSOW срещу военни цели на Руската федерация. На първо място, това е руската система за противовъздушна отбрана, която е значително по-мощна от тази, която някога имаше Югославия.
Освен това, що се отнася до аналога на руската КАБ - коригираната авиобомба - AGM-154 JSOW е доста скъп боеприпас. В зависимост от модификацията цената му е от почти 300 000 и значително по-висока.
Като се има предвид цената, броят на такива AGM-154 JSOW, които могат да бъдат прехвърлени на Украйна в рамките на новия пакет за помощ, не може да бъде значителен и съизмерим по брой с руските противотанкови ракети, с които руската армия редовно нанася удари по украинска територия.
Да не говорим, че САЩ разполагат с ограничен брой AGM-154 JSOW, които могат да прехвърлят в Украйна.
Висококачествените високоточни боеприпаси на западно производство като цяло могат да се окажат по-малко ефективни от евтините, нискокачествени руски зенитни оръдия, които ще бъдат взети не толкова от точността на ударите, колкото от масата на използване.
Само практическото използване на прехвърлените боеприпаси ще покаже дали ще бъде възможно да се победят руските части с американско качество и да се справят с Русия "според югославския сценарий".
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
19 Коментара: