Мариела Нордел не се нуждае от представяне, защото бе най-атрактивната участничка в първото по рода си тв риалити у нас „Мастер шеф”. В кръвта й тече испанска, френска, българска, гръцка, китайска и еврейска кръв. Тя самата е гореща сплав от емоции. „Чувствата са движещата сила в моя живот с каквото и да съм се занимавала!”, твърди Мариела. Работила е със страст като модел, пиар и мениджър на световноизвестни марки. Била е Бизнес дама на годината и съпруга на граф. Пътува много по света и познава кухнята на много народи. Понастоящем живее в Холандия и в този брой ни предлага рецепти от холандската кухня.

За първи път се сблъсках с холандската кухня преди 17 години и останах много разочарована. Амстердамските ми партньори ми казаха в прав текст да нямам големи очаквания, че нямат типични ястия, а по-скоро всичко е „месо и картофи”. Трябваше 14 години по-късно да си хвана холандско гадже, за да разбера каква златна гурме мина имат холандците. Всеки холандски селянин знае що е то хубаво ядене и изкусно готвене, много повече от мастър шефовете на някои реномирани български ресторанти. През юни в Холандия започва истинска кулинарна фиеста. Тогава рибарите доставят „новата” херинга. Яде се сурова, филетирана, като се потапя в ситно нарязан лук. Въпреки традиционното отвращение на българите към суровата риба, съветвам всеки, който мине през „ниските земи”, да не пропусне да опита този невероятен деликатес. Само през юни в Гауда се приготвя и необикновеното сирене „Граскаас” – от млякото на крави, пасли през май и юни новопоникнала трева. Уникален продукт! Ароматите на свежест, меката текстура и млечната хармония карат всеки, опитал „Граскаас” да се пристрасти и с нетърпение да очаква следващия юни. Ще ви предложа няколко рецепти, които холандците обичат да похапват по всяко време. Няма по-народно място в старата Нидерландия от т.нар. фритюри – малки закусвални, в които се предлагат няколко вида крокети и пържени картофи. Няма неделя следобед в холандска къща без битерболен, квекебом и каас крокети.

Битерболен

Сварете четвърт кг хубаво говеждо месо /или телешко/, нарежете го на ситно и го запържете леко в краве масло заедно със ситно нарязана половин глава лук. Овкусете с малко лимонов сок, сол, бял пипер и мускатово орехче. Смелете всичко с пасатора до получаването на фина паста и добавете ситно нарязан магданоз. В краве масло запържете 5-6 с.л. брашно, и преди да стане съвсем златисто, прибавете с бъркане 1 ч.ч. течна животинска сметана /става и с мляко/ до получаване на гъст сос бешамел. Като поизстине, прибавете с бъркане и 2 жълтъка. Ако ви се получат бучки, прекарайте през гевгир или цедка. Объркайте гъстия сос с месната паста, докато се получи нещо като тесто, което трябва да изстине хубаво в хладилника. От стегнатата смес направете малки топчета, които оваляйте в един разбит на пяна белтък, и после - в галета. Пържат се във фритюрник с много и силно загрято олио. Предлагат се с майонеза, айоли /овкусена майонеза с чесън и други подправки/, горчица или пикантни сосове.


Каас крокет /крокети от кашкавал/

Рецептата е същата като на битер болен, но вместо месо се слага фино настърган кашкавал и се оформят като малки кебапчета.

Пържени картофи

Картофите са много пренебрегвани на официални вечери, а всъщност са си гурме деликатес и доста трудоемки за направа, ако се следва оригиналната рецепта. Първо трябва внимателно да изберете картофите - най-добри са големите твърди картофи с тънка кожица. Избирайте приблизително еднакви по големина. Обелвате ги и ги режете на относително еднакви жулиени. И сега внимавайте! - НЕ ги мийте, нито ги потапяйте във вода! Вземете голяма кухненска кърпа или хавлия и изтрийте внимателно нарязаните картофи така, че да няма по тях и капчица вода. Сега идва вторият важен момент - изборът на мазнина. НИКОГА зехтин! Може да използвате или слънчогледово масло, или свинска мас, но оригиналната рецепта е с говежда мазнина, загрята до не повече или по-малко от 180 градуса. Пържете картофите, докато изплуват на повърхността. Не слагайте по много картофи, защото се слепват. Трябва да им оставите място да дишат. За да станат само леко зачервени и да изплуват на повърхността, ви трябват поне 7 минути. Зависи каква мазнина използвате. Пак ги слагате в хавлия или кухненска хартия и хубаво изтривате този път мазнината от тях. И така, докато изпържите всички. Слагате ги във фризера да се охладят прилично, ако ще ги сервирате скоро, или в хладилника, ако ще пренощуват. Преди сервиране - загрявате пак мазнината до 180 градуса, картофите трябва да са престояли поне малко извън хладилника и пак подсушени внимателно. Пържете пак на малки порции около 5-6 минути, докато придобият златист цвят. Това е! Лошото е, че ако децата ви опитат поне веднъж картофи, приготвени по този начин, никога повече няма да можете да ги залъжете с „Макдоналдс”. Рецептата, която ви предложих, е авторска и затова трябва да ви кажа, че е на баба Анеке от Белгия! Така приготвените картофи се акомпанират с айоли или майонеза с лайм.

Брюкселско зеле с бекон и пюре от картофи

 Много популярна гарнитура към наденица, месо и риба. Сварявате 800 г картофи и ги намачквате хубаво с половин чаша течна сметана, масло /колкото решите, че се полага/, сол и бял пипер. Запържете 250 г бекон, нарязан на кубчета, или шарена сланина /с пушени гърди също става вкусно/ - до хрупкаво, прибавете 800 г ситно нарязано брюкселско зеле /предварително го бланширате за кратко в подсолена, вряща вода / и когато и зелето се запържи добре, прибавяте 2 домата, нарязани на ситни кубчета, 100 г кисели краставички, също на дребни кубчета, сол, пипер и малко течна сметана. Накрая прибавете и картофеното пюре. Цялата процедура изисква яко бъркане.

Бели аспержи

Тях според мен холандците би трябвало да ги сложат на Нидерландския флаг – до такава степен белите аспержи символизират страната. Холандците ги ядат сварени във вряща подсолена вода, полети с разтопено масло и ситно нарязани сварени яйца или със сос холандез. Сосът е много вкусен и си заслужава труда: На водна баня /върху тенджера с вряща вода слагате метална или стъклена купа, така че да не допира до водата/ разбивате 6 жълтъка с малко сол, 1 с.л. лимонов сок, 1 с.л. бяло сухо вино и 1 с.л. вода. Постепенно прибавяйте 1 ч.ч. разтопено краве масло, като не преставате да биете. Внимавайте водата отдолу да не ври прекалено силно. Ако видите, че сосът се сгъстява прекалено бързо, го махнете от банята. В случай че ви се пресече, не се притеснявайте - прибавете 1 с.л газирана или студена вода и още един жълтък, като биете непрекъснато с миксера – гарантирано се оправя. Залейте аспержите с този сос и се насладете на нирваната!

Струпвафел

Няма холандска закуска с кафе без прословутите им тънки вафли. За 12 вафли замесете тесто от 3 яйца, 3 с.л. течна животинска сметана или мляко, 600 г брашно, щипка сол, 1 ч.л. канела, 600 г захар и 300 г краве масло. Разделете тестото на 12 топки, които приплескайте на бисквита – кръгла вафла. На загрят сух тиган грилнете вафлата от двете страни за по 30 сек. Разрежете с конец, или тънък нож бисквитата през средата надлъжно, така че да се получат две кръгли половинки. Слепете ги отново с карамел. Загрейте 450 г краве масло в тенджера, добавете 300 г захар, и бъркайте, докато захарта се разтопи и се получи карамелен сос.

Поздрави от Холандия и от мен!
Ваша Мариела