Много хора не знаят, че този български град някога е бил част от Унгария. Историкът Николай Овчаров припомня малко познат, но изключително драматичен момент от българската история.
Днес България и Унгария са близки европейски държави без обща граница, но преди векове те били мощни сили, които често воювали за контрол.
Обсадата на български град трае една 4 дни. След това той пада в унгарски ръце.
Завладяната област е превърната в унгарска провинция. Управлението е поверено на братята Бенедикт Химфи и Петер Химфи, които започват масово и насилствено покатоличване на православното българско население.
Тежките времена са отразени и в съвременни български ръкописи.