Актрисата Йоана Буковска получи наградата за креативен български продуцент в категорията „Родова памет“ на третото издание на „Голден Феми филм фестивал-2024“. Наградата ѝ беше връчена за филмите „По следите на Пейо Яворов в София“ (2022) и „По следите на Иван Вазов“ (2022), късометражни документални ленти, на които тя е креативен продуцент.

Церемонията по връчване на наградите се проведе на 1 юни 2024 г. в зала „Роял“ на хотел „София Балкан Палас“. За трета поредна година фестивалът беше проведен под почетния патронаж на вицепрезидента на Република България – госпожа Илияна Йотова.

„Голден Феми филм фестивал“ се утвърди като световна платформа, която се провежда под слогана „социалност“. И през 2024 г. за третото поредно издание, фестивалът продължи дейността си като международно културно събитие, което  привлече в България над 5000 филми с остро социална тематика от 130 държави.

Йоана Буковска беше отличена, не като талантлива актриса, каквато българската публика познава и обича, а в едно ново ампоа, а именно като креативен продуцент.

Тя винаги се е заявявала като активен участник в културния живот на страната и се  е ангажирала с каузи, свързани с опазването на културното наследство и популяризирането на българското кино.

Йоана Буковска е вдъхновяваща личност, която доказва, че с упоритост, вяра и целеустременост е възможно да се постигнат успехи в киното, дори и в България, държава, която не може да се похвали с голям брой снимани филми.

/Йоана Буковска с Ефемия Фард, художествен директор на „Голден ФЕМИ филм фестивал“/

Документалните ѝ ленти, "По следите на Пейо Яворов в София" и "По следите на Иван Вазов", са пример за нейната отдаденост на българската история и култура. Тези два късометражни документални филма са получили висока оценка от публиката и критиката, а наградата за креативен български продуцент на „Голден Феми филм фестивал-2024“, е признание за нейния талант и професионализъм.

Тя е образец за младите хора, които мечтаят да се реализират в сферата на киното и театъра. Доказва им, че с талант, упоритост и вяра в себе си, е възможно да се постигнат успехи, стига човек да не се отказва от мечтите си. Нейната нова кариера е в разцвет, и се очакват още много постижения в областта на филмовото продуциране. Тя е вдъхновяващ пример за всички, които бленуват да  осъществят битието си в сферата на „седмото изкуство“.

/ Връчване на наградата за най-добър креативен български продуцент на Йоана Буковска от директорът „Връзки с обществеността“ на „Голден ФЕМИ филм фестивал“ – Здравка Тотева/

"Моята същност е да бъда актриса, като каквато ме познава и българската част от публиката тук в залата. Но тази вечер в ролята и функцията си на Креативен продуцент на филмовата поредица “По следите на…в София”, ще си позволя да благодаря не само на сърцатия изпълнителен екип, събран от продуцентската компания “No blink!”, който с финансовата подкрепа на Столична община осъществи пилотните епизоди на поредицата - “Четирите изстрела” и “Рицарят на българския дух”.

Искам тази вечер да изкажа сърдечната си признателност към онези исконни истини, които са ме формирали като самосъзнание и самочувствие на български творец днес. Артистът, когото вие тази вечер отличавате с тази висока оценка за моите творчески търсения и идеи.

Лесно е да те забележат и отличат, стига да не се страхуваш да тръгнеш по Пътя на себепознанието - тогава ще съумееш да го избродив и споделиш с другите - от А до Я.

И дори днес в света да се опитват да пренапиват историята и да изтрият България от картата на писмеността и да я подменят като родина на Кирилицата, аз, като Българка няма как да забравя, че в най-старата прабългарска азбука - Глаголицата, създадена от Кирил и Методий - “Аз” означава “Помня”, а “Ят” - “Слава”.

Или ако помниш, ще бъдеш славен.

Аз помня и не искам децата ни да забравят, че ние не само ходим по улици и площади с имената на Левски, Ботев, Вазов, Славейков, Раковски или Априлов. Аз съм им признателна и благодарна, на тези български личности, че живея в същите градове и дори сгради, където са живели и творили и те преди век или два…

Аз помня и продължавам традицията, че да си български Будител означава да работиш и да се посветиш на другите - за просвещението на българския народ като самобитност - за уникалността ни като стар дух и вековна култура.

Щастлива съм и благодарна, че това отличие го получавам точно днес - в деня на детето, не само защото моите деца бяха вдъхновителите за тази поредица, а защото децата са най-големите ни учители по отговорност как да им предадем усещането за род и принадлежност, как да бъдем пример в осъзнаването, че акто ние, така и те, всички сме само приемственици и продължители на народ и нация.

Креативният продуцент е Творецът с Идеята, за да се роди филмът или проиведението.Твърди се, че всяка нова идея денс е добре забравена стара.

Но идеята на “По следите на… в България” е, че има стари истини и факти, които са оставили следи от близкото и далечното битие на България, които не бива да бъдат забравяни никога. Защото иначе бързо и лесно ще бъдат подменени и заличени.

От нас днес се иска - не само като творци, а като Българи и наследници на големите ни личности, да минем по техните стъпки, да се докоснем до техните следи и само така емоционалната пътека,която са прокарали, ще остане жива и за навите деца. А докато те вървят по нея на свой ред, ще се помни и предава историята на Човека оставил тези следи в нашето Тук и Сега.

И така “Аз” ще помни кой е и докато стигне “По следите на …” до “Ят”, ще се гордее, че се слави Българин!

Благодаря Ви, още веднъж, че оценихте моите усилия да тръгна “По следите на… в България!", каза Йоана Буковска при приемане на наградата.