За 250 лв. може да се сдобием с лично или фирмено лого с герб. Хералдическите символи стават все по-популярни за семейни емблеми или като патент на различни компании, пише "Телеграф".

В много от рекламните агенции у нас дизайнерите изработват лого с герб, което отнема около 8 дни.

Особености

Логото с хералдика е специална услуга, при която се разработват две концепции на дизайн. Първата се прави по заданието на клиента, а във втората – професионалното виждане на графичния дизайнер, обясниха експертите. От фирмата, която ще ви изработи логото, ще ви дадат документи за хералдиката, където ще са описани специфичните параметри – цветовете и шрифтовете.

Средната цена е 250 лв., като в нея влизат и до две корекции в процеса на работа при желание на клиента. Според дизайнерите хората най-често използват златисто и червено в личните си гербове.

За населените места обикновено се избират растения или символи, свързани с наименованието им. Експерти по хералдика обясниха, че преди гербът е бил привилегия само на благородниците, но сега всеки, който е неосъждан, има право на личен символ.

Разлики

„Имайте предвид, че има разлика между лого с герб и герб. В първия случай имаме повече свобода в дизайна, докато във втория изображението трябва да отговаря на задължителни параметри. Има определени форми, които се използват при изработването на герб, цветове и компоненти, сред които щит, поле, гербова фигура, шлем, девиз“, разказаха експерти по хералдика.

Освен това изборът е само от седем цвята заедно със златно и сребърно. Важна особеност е, че за да бъде гербът автентичен, трябва да бъде вписан в регистъра на Българското хералдическо и вексилоложко общество. Ако искате художник оттам да изработи личен или фирмен герб, цената ще бъде по-висока, както и времето за изработка може да е повече, но със сигурност ще отговаря на всички изисквания за герб по законите на хералдиката, изтъкнаха експертите.

Рекламните фирми не се наемат да регистрират герба ви, но дават документ, който удостоверява, че логото е направено специално за клиента.

Регистрации

Ако искате собствен герб, който да е регистриран в хералдическото общество, трябва да попълните и подпишете декларация, с която доказвате, че символът е създаден специално за ваше ползване и не ви е известно той да е притежание на друг гербовладелец.

Необходимо е още да се подпишете, че сте уредили правата за ползване и възпроизвеждане с авторите на герба, както и че ако се окаже, че същият е бил притежание на друг, без да имате право да го наследите, трябва да се откажете от него. Задължително е да посочите и девиза на герба, както и какво означава на български език.

Освен фамилен може да се изработи и герб на населено място или фирма. Тогава също се подписва специална декларация, с която се уреждат правата му.

Любопитен факт е още, че може да направите герб и на детето си, ако самият вие притежавате. В този случай отново попълвате декларация, в която описвате, че имате герб и изразявате молба непълнолетният ви наследник също да има герб като вашия, но с уточнение за младшинство, и също да бъде вписан в регистъра.

Лъвът е сила, змията – мъдрост

Всяка гербова фигура символизира различно нещо. Сред най-често използваните гербови фигури за лични символи са животните, разказаха експерти по хералдика. Лъвът означава мъжественост и сила, а фениксът – вечен живот. Змията се използва за мъдрост, орелът за светлина, а пчелите за любов към труда. Делфинът символизира мощ, а драконът – доброта.

Цветът на герба също има свое значение. Бялото е чистота, черното – мъдрост, червеното е любов, зеленото – свобода, синьото – надежда, жълтото – богатство, сребърното е благородство, а златното – власт.

Над 35 са в регистър

Над 35 са гербовете, които са вписани в регистъра на Българското хералдическо и вексилоложко общество, показа справка на „Телеграф“. Най-много са личните символи, като повечето от тях са на членове на сдружението. То е създадено през 2004 г. с нестопанска цел. Всички гербове в регистъра отговарят на изискванията на хералдическата наука.

Общо 11 са регистрираните гербове на населени места. Сред тях са село Карабунар, Ветрен дол, Варвара, Еловдол, Целово, Лозен, Симеоновец. Всеки герб е със символа на населеното място. Елов дол например изобразява зелена ела с бели корени, които са символ на традициите в селото.

Разделението на щита – в зелено и бяло – означава името на селото – ела и дол. Девизът е „С дълбоки корени“. Хералдическият проект е вписан на 15 март миналата година. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук