Да разберем другия без думи: Три противоречиви практики
Могат ли очите на човек да разкажат за неговата рационалност, а носа за интуицията? В клетките ли е записана нашата лична история? Можеш ли да откриеш измама чрез жестовете?
Сайтът Psychologies дава повече информация и се опитва да разбере как тези практики са убедителни от гледна точка на строгата наука и дали те могат да бъдат надеждни в реалния живот, пише dama.bg.
Да четеш по лицето: Морфопсихология
Физиогномиката – учение за съответствие между чертите на лицето и личността на човека, съществува още от времето на античността. Тя е повлияна от предразсъдъците през различни епохи и често е обвинявана, че създава предпоставки за дискриминация.
През 1937 г. психиатърът Луи Корман дава на физиогномиката нова теоретична основа. Според него, въпреки че характеристиките на лицето са генетично предопределени, нашето отношение към околния свят влияе върху тяхното формиране.
Широките и закръглени форми изразяват инстинкта ни на експанзия в среда, която възприемаме като благоприятна. Тесните форми са резултат от инстинкта за самосъхранение, който се включва, когато действаме във враждебна среда. В допълнение, от изражението на различните области на лицето ни се предполага, че отразяват подхода, който ние предпочитаме – челото и очите съответстват на рационалност, скулите и носа – на интуицията, челюстта и устата – на специфичност.
Тези хипотези не трябва да се разглеждат като безспорна истина. Дори общностите от специалисти, практикуващи този метод, не го използват, например, за набиране на персонал.
Клетъчна памет
Този метод се основава на идеята, че в нашите клетки е закодирана нашата лична история. Той генерира повтарящи се и болезнени модели на поведение. В този случай терапевтът трябва да „слезе в тялото“. Това означава, че трябва да има достъп до информацията, която се съдържа в клетките – анализиране на пулса на пациента, прокарване на ръка върху тялото му, за да ги „препрограмира“ – например чрез използване на звуци или растения.
Дори ако сте съгласни, че клетъчната памет съществува, наистина ли е възможно да се разчете? Колко различен е ефектът, който енергийните методи дават, от плацебо ефекта? Какво е истинското въздействие на терапевта? Тези и много други въпроси остават без отговор.
Да четеш жестовете: Синергология
Тази практика претендира, че дешифрира човешките мисли въз основа на езика на тялото. Получената информация позволява по-добро взаимодействие с нея или разкриване на нейната неистинност. Предполага се, че „гледането на действащото тяло означава да наблюдаваш ума в движение“.
Синергологията разглежда всички невербални прояви. Те включват жестове, както и елементи на поведение. Последните могат да бъдат:
- перивербални – пространство и време в комуникацията;
- паравербални – естеството на произведените звуци;
- инфравербални – елементи, които остават извън съзнателното възприятие, т. е. миризми или микромимика;
- суправербални – външни отличителни черти. Например, човек носи маркови дрехи или не.
Всички тези познания са потенциално полезни за психолози, социолози или полицаи. Въпреки това, остава неясно дали това се счита за изкуство или наука.
Последвайте ни
0 Коментара: