"Това е част от тиранията на политическите малцинства, които заобикалят демократичния вот на гражданите и узурпират власт, която не им е отредена от гражданите". Това заявява конституционалистът Борислав Цеков пред "Стандарт" часове преди петия опит за избор на председател на парламента.

В политическите среди се говори, че Силви Кирилов от ИТН вече има подкрепата на депутатите и ще получи липсващите му от сряда 19 гласа. Идеята е той да бъде следващият премиер, а целта – нови избори и нов вътрешен министър, пише още изданието. А ето какво още казва Борислав Цеков:

Бойко Борисов трябва да прояви воля и политическа смелост

Конституционалистът е категоричен, че Бойко Борисов трябва да прояви воля и политическа смелост, да предложи силен политически състав на правителство с ясна управленска програма, да го предложи за гласуване.

"Гражданите ще оценят това по достойнство. И ще накажат сурово онези, които играят деструктивна роля", категоричен е той.

Относно бъдещето на ПП той счита, че партията бързо ще изпадне в безтегловност и в момента е като частна фабрика на 9 септември.

Що се отнася до бъдещи политически формации на Румен Радев и Корнелия Нинова анализаторът счита, че и да се появят, те ще бъдат мъртво родени. Корнелия Нинова тепърва трябва да дава отговори за това, което причини на демокрацията и на европейския път на България с инсталирането на Румен Радев за президент.

"Партия на Радев" е поредния лабораторен проект

Да не забравяме ролята на кремълската агентура, включително на един Решетников по онова време. Що се отнася до „партия на Радев“ - това ще е поредният лабораторен проект на мрежите на Държавна сигурност и Кремъл

На въпроса ка ще коментира сигнала на Горица Грънчарова до главния прокурор, тиражиран в медиите преди броени часове, Цеков отговаря „Това, което е изложено като твърдения от г-жа Грънчарова в тиражирания в публичното пространство неин сигнал, свидетелства, че президентът се е намесил прекалено активно във формирането на проекто-състав на служебно правителство.

- Г-н Цеков, часове преди петия опит за избор на председател на парламента, в политическите среди се говори, че Силви Кирилов от ИТН вече има подкрепата на депутатите и ще получи липсващите му от сряда 19 гласа. Идеята е той да бъде следващият премиер, а целта – нови избори и нов вътрешен министър. Бихте ли коментирал тази хипотеза?

- Това е част от тиранията на политическите малцинства, които заобикалят демократичния вот на гражданите и узурпират власт, която не им е отредена от гражданите. По същество това е пореден удар срещу парламентаризма. Нарушава се един „златен стандарт“ на модерния конституционализъм – че Парламентът и неговото ръководство са проекция на политическите пропорции, зададени от избирателите.

Всяка друга конструкция, особено когато заобикаля победилата в изборите политическа сила, е подмяна на вота. Това руши доверието в институциите – за какво гласуват хората, щом тези, на които са отредили политическия статус на малцинство узурпират власт по силата на простата парламентарна аритметика?

Някои се позовават на историческата хроника в България как имало било три случая преди 1944 г., когато се сформирала коалиция и председателят на Народното събрание бил от по-малката партия. Това са повърхностни сравнения с едни ситуативни изключения, поради което българският парламентаризъм е бил такъв, какъвто е – незрял и неустойчив.

Парламентаризмът в демократична Европа е създал този „златен стандарт“ - първите излъчват председателя, а останалите – неговите подгласници. Още повече, че в случая имаме конюнктурно договоряне между малцинствата, а не сформиране на солидно коалиционно мнозинство за управление на държавата.

- Обяснете, моля Ви, предложението си за ad hoc правилата, които НС трябва да приеме, за да се завърти процедурата с връчването на мандатите.

- Ако не бъде избран председател прекомерно дълго време и се изпадне в ситуация на „спънат парламент“, то ще трябва да се търсят решения, защото не може да се насрочат нови избори без да се премине през процедурата по чл. 99 от Конституцията за съставяне на правителство.

Ако се стигне до задънена улица, решението е в принципите на парламентаризма

Ако се стигне до такава задънена улица, то решението следва да се търси в принципите на парламентаризма. Народното събрание притежава т.нар. регламентарна автономия, по силата на която би могло в такава крайна ситуация на блокаж, да приеме ad hoc правила, с които да уреди обявяването на образуването на парламентарните групи, така че президентът да връчи проучвателните мандати и те незабавно да бъдат върнати неизпълнени, за да се насрочат новите избори.

За такова решение е нужно политическо съгласие. Но това е крайната хипотеза, допустима само ако депутатите блокират НС с неспособност да изберат дори председател.

- Президентът Румен Радев през седмицата сезира повторно Конституционния съд за т. нар. „домова книга“ за избор на премиер. Възможно ли е текстове от Конституцията да бъдат отменени от обновения състав на КС преди да бъде назначено ново служебно правителство?

- Хипотетично е възможно. Всичко е в ръцете на членовете на КС.

- Доколко жалбите за касиране на изборите от 27 октомври биха могли да обърнат резултатите?

- За цялостно касиране на изборите няма никакви основания, защото не са представени необходимите доказателства за такова радикално решение.

Всеки съд в демократичния свят, който разглежда законността на избори, в т.ч. нашия КС, прилага един универсален критерий. За да се касира вотът в една или повече секции, нарушенията трябва да са толкова многобройни и от такова естество, че ако не са били допуснати, изборният резултат би бил друг.

В конкретния случай е възможно само частично касиране в определени секции, което може да доведе до влизане на „Величие“ в НС и малки промени в числеността на парламентарните групи. Нищо повече. И друг път сме имали подобни случаи.

- На базата на срамните дебати и обвинения в  парламента, какво е бъдещето на ПП-ДБ, след като вече се вижда фактическото разцепление помежду им?

- От геополитическа гледна точка бъдещето на такива формации, особено на „Продължаваме промяната“, които черпиха през последните години влияние и легитимност от либерал-прогресисткото статукво в САЩ, дори бяха насърчавани да се изживяват демонстративно като негови локални говорители и представители, сега бързо ще изпаднат в безтегловност.

Статуквото е категорично отхвърлено от американската нация

Защото това статукво беше категорично отхвърлено от американската нация и предстоят дълбоки политически и административни промени в цялата структура на властта в САЩ – от администрацията, през разузнавателните служби, до Пентагона.

Тези промени ще се отразят постепенно и на прокситата на отхвърленото статукво в Европа и България. ПП-ДБ сега е като частна фабрика на 9-ти септември. Трябва да е ясно, че в този мандат на Доналд Тръмп няма да има ревизия, а ще има направо изкореняване на либерал-прогресистките екстремизми – климатичната параноя, джендър-идеологията, нелегалната миграция, кенсъл-културата и потискането на плурализма – академичен, интелектуален, политически. В този мандат Тръмп ще работи за своето място в историята и не може да се очаква да допуска колебания и компромиси.

- Какви стъпки би могъл да предприеме Бойко Борисов, за да излезе парламентът от безумната каша, която е в момента?

- Да прояви воля и политическа смелост, да предложи силен политически състав на правителство с ясна управленска програма, да го предложи за гласуване. Така има сериозни шансове да се формира „коалиция на желаещите“, която да подкрепи това правителство, което да започне да изважда България от кризата. Гражданите ще оценят това по достойнство. И ще накажат сурово онези, които играят деструктивна роля.

- А останалите парламентарни партии? Как ще обяснят на хората, че не участват в задкулисни договорки?

- Не са нужни договорки – те могат да подкрепят програмата на едно правителство, предложена от най-голямата парламентарна група.

- По-скоро кабинет или избори през пролетта очаквате да имаме? Доколко нов вот толкова скоро ще промени резултатите?

- По-скоро избори. Ще има известни размествания. Най-вероятно тези, които са попречили на съставянето на правителство ще бъдат наказани от избирателите. Ако ГЕРБ не е проявил воля за управление – те също ще бъдат наказани.

- Очаквате ли да се появят нови играчи на политическата сцена – партии на Радев и на Корнелия Нинова, които тотално ще объркат избирателите с леви убеждения?

- И да се появят, те ще бъдат мъртво родени. Корнелия Нинова тепърва трябва да дава отговори за това, което причини на демокрацията и на европейския път на България с инсталирането на Румен Радев за президент. Да не забравяме ролята на кремълската агентура, включително на един Решетников по онова време.

Що се отнася до „партия на Радев“ - това ще е поредният лабораторен проект на мрежите на Държавна сигурност и Кремъл, който ще се опитва да влече България към путинизация и концентрация на еднолична власт по модела на руското самодържавие. Хиперболизира се обаче потенциалът на подобна хипотетична формация.

В крайна сметка г-н Радев ще катастрофира тежко, ако наруши конституционната си клетва и напусне президентския пост, за да прави поредната партия.

Да припомним „Продължаваме промяната“, партията на неговия съратник Стефан Янев и пр. Тези хора за заслепени от комфорта на президентската институция и не си дават сметка, че в мига, в който излязат от нея, онова, което дължат на институционалния рейтинг, няма да ги последва.

- Как ще коментирате сигнала на Горица Грънчарова до главния прокурор, тиражиран в медиите преди броени часове?

- Това, което е изложено като твърдения от г-жа Грънчарова в тиражирания в публичното пространство неин сигнал, свидетелства, че президентът се е намесил прекалено активно във формирането на проекто-състав на служебно правителство. Според действащите конституционни поправки, съставът следва да се определи от кандидата за служебен министър-председател.

Но очевидно г-н Радев се е опитал да изземе тази компетеция. Това може да се критикува от конституционноправна гледна точка, но от наказателноправна мисля, че не е релевантно. Все пак, прокуратурата ще прецени дали има нещо смущаващо от наказателноправна гледна точка в твърденията на г-жа Грънчарова.