Поражението на френския император Наполеон Бонапарт в битката при Ватерло частично са допринесли за проливните дъждове, предизвикани от изригването на вулкана в Индонезия, смята ново проучване на Кралския колеж в Лондон.

Изригването на вулкана Тамбора се случи на индонезийския остров Сумбава през 1815 г. два месеца преди историческата битка. Изригването му взе живота на около 100 000 души и засегна климатичните условия по целия свят. Според изследователя д-р Матей Денджа последствията от изригването вероятно са повлияли на резултата от битката при Ватерло.

Денджа разкри, че вулканичната пепел може да предизвика "късо съединение" в йоносферата и да се създаде импулс за образуването на облаци. Според учените изригването на Тамбора е довело до проливни дъждове в Европа, за които са говорили съвременници и които са упоменати в художествената литература като например в романа на Виктор Юго "Клетниците".

Лекарят проведе серия от експерименти, за да потвърди теорията си. След като е създал модел, който изчислява обхвата на заредената вулканична пепел, Денджа установи, че частиците с диаметър, по-малък от 0,2 милиметра от диаметъра, могат да достигнат йоносферата по време на изригването. Резултатите от експеримента съответстват на историческите доказателства за други изригвания.

Битката при Ватерло на 18 юни 1815 г. е решителният момент в опита на Наполеон да възвърне властта във Франция след завръщането си от изгнание от италианския остров Елба, където е бил от 1814 г. След като загуби битката, Наполеон отново беше заточен, този път в Света Елена, където прекара последните си дни.

Превод: БЛИЦ