Международна група изследователи направи удивително откритие. При изучаването на редица древни скулптури специалистите неочаквано са забелязали, че на много от тях фигурира един и същи детайл, а именно странен символ, наподобяващ малка чантичка с дръжка.
Каменни статуи със загадъчната чанта са правили жителите на древен Египет, Месопотамия, Турция, Мезоамерика и много други. А най-интересното е, че много от тях никога не са имали контакти помежду си, пише esoreiter.ru.
 


За първи път монумент с чанта е открит през 1996 година при разкопки в храмовия комплекс Гьобекли тепе в Турция. В това светилище, построено преди около 12 000 години, археолозите са открили каменна статуя с чанта в ръка. Специалистите останали озадачени от видяното, но въобще не предполагали, че ще се сблъскат с този мотив и в творчеството на други древни народи.

Сега вече този факт е невъзможно да бъде игнориран.

 

Експертите смятат, че чантата може да е свързана с легендите за Анунаките – божествени създания от шумеро-акадската митология. Следва да се отбележи, че огромно количество статуи и барелефи, на които се забелязва въпросният аксесоар, са открити във финикийската, етруската, асирийската и други култури. Удивително е, че много често тайнствената чанта е изобразена в съчетание с митологичния образ на дървото на живота, което се среща при много народи.  И до ден-днешен учените нямат единно мнение за този образ, но предполагат, че той символизира произхода и връзката между всичко живо на планетата. А може би е подсказване за настоящото предназначение на чантата?
 
Загадъчният символ на чантата пресича океана и оставя важна следа в изобразителното изкуство на древните жители на Южна Америка. Той може да бъде видян на множество каменни барелефи и статуи, създадени някога по тези земи. Например в древния мексикански град Ла Вента, който се явява център на олмекската култура, бе открита каменна фигура, наподобяваща човек, държащ в ръката си чанта с химикал.

Все още не може да се каже дали примитивните хора са разполагали с подобни аксесоари. Някои специалисти предполагат, че примитивните чанти с тази форма са се използвали за събиране на плодове, но в такъв случай не е ясно защо са имали толкова важно значение за скулпторите. 

Превод: БЛИЦ