Как да не изгориш на плажа?
Прекарайте една лятна почивка без изгаряния и дискомфорт
Подготовка на тялото и кожата преди лятната почивка – преди да се отправите към мечтаното морско изживяване и да се изтегнете на слънчевия плаж, трябва да подготвите кожата си за това. Поне две седмици преди да отидете на почивка, направете няколко солариума, използвайте бронзант или постепенно увеличавайте излагането си на слънце, за да свикнете кожата си с новото състояние на времето(преминаването от зимен към летен режим). Първите дни на плажа не стойте там цял ден без прекъсвания. За начало 30 до 40 минути са достатъчни, за да се адаптирате постепенно към морския бриз, силното слънце и влагата.
Вземете шапка и слънчеви очила на плажа – когато се подготвяте за плаж, независимо къде на море, на басейн, на язовир или на друго място, вземете задължително шапка и слънчеви очила. Те ще ви предпазят от изгаряне в областта на лицето и шията, където е и най-болезнено. Шапката ви предпазва от топлинен удар и прикрива изпъкналите части на лицето ви, като носа и ушите. Слънчевите очила ви помагат да гледате по спокойно и отражението на слънчевите лъчи във водната повърхност не дразни очите ви. Не забравяйте тези стилни аксесоари. Те са от първа необходимост, за да не изгориш на плажа!
Годност на слънцезащитните продукти – това е много важен момент при защитата на кожата ви от слънчеви изгаряния. Повечето продукти от типа са годни за не повече от година, а и престоя им в плажните чанти и преноса им постоянно не ги прави годни за по-дълго, дори и етикета им да оказва противното. Използването на стари слънцезащитни средства силно застрашава кожата ви от изгаряне и увреждане. Това може да доведе до трайни последствия, като рак на кожата и други дерматологични проблеми.
Часове за излагане на слънце – много летуващи жадни за слънце, море и забавления във водата и на брега забравят за времето и остават на плажа дълго време. Всъщност часовете подходящи за плаж са сутрин до 11 часа максимум и следобед след 16 часа, за да не изгориш на плажа. Часовият пояс между 11 и 16 часа трябва да се използва за почивка, било тя в заведения за хранене и последваща разходка или сън или в разглеждането на интересни обекти. В никакъв случай заспиването на плажа не е позволено, независимо че мнозина го правят. Стоенето в една поза дълго време, води до изгаряния и неравномерен тен най-малкото.
Използвайте чадър – на повечето плажни ивици са налични платени чадъри, но дори и да не искате да плащате за това, поне носете собствен чадър. Погрешно е мнението, че само излагането на преки слънчеви лъчи води до почерняване. Скрити под чадъра също може да събирате така желания тен и същевременно да се предпазите от топлинен удар и жестоки изгаряния понякога. Особено децата и хората със светла и чувствителна кожа, трябва да прекарват времето си на плажа равномерно – под чадъра и изложени на слънце. Четейки любима книга, играейки на таблета или телефона си, играейки с приятели на шах, табла или карти е много по приятно, когато е под сянката на чадъра, отколкото изложени на силното слънце.
Престоят във водата трябва да не е много дълъг – тъй като, когато сме във водата изгаряме най-лесно, бързо и болезнено при това, престоят ни вътре трябва да е ограничен. Разхлаждайки се от топлината на плажната ивица, неусетно няма да разберете как ще изгорите на плажа. Най-застрашени в случая са раменете и лицето ни. Особено носа и ушите, които изгарят мигновено. Забравени във водни спортове или игри, времето отлита и неусетно сме изгорели и то доста. Предотвратете това с регулирани влизания в морето, басейна или язовира.
Последвайте ни
1 Коментара: