Какво става когато Дядо Коледа се върне в своето село Корватунтури в Лапландия, след като е обиколил с шейната си целия свят и е раздал подаръците? Ами елфите? Може би започват веднага да приготвят подаръци за следващата година? Отговорите на тези и други въпроси се крият дълбоко в сърцето на Финландия.

  • Там, където се чува най-тихият шепот

През 1927 г. финландският радиоводещ Маркус Раутио пръв обявява, че домът на Дядо Коледа е "разположен" на Корватунтури - планина в Лапландия, която пък е най-северната област на Финландия. Раутио твърди, че от там Дядо Коледа може да чуе и най-тихия шепот, носен от северния вятър.

Ниило Тарваярви, друга известна личност от радиото и телевизията, издига идеята за това да се използва митът за Дядо Коледа. Това се случва през 60-те години на миналия век, след като Тарваярви посещава американския Дисниленд и черпи от тамошния опит. Минават обаче доста години и едва през 80-те усилията набират реална скорост.

Финландският туристически борд стартира нова стратегия за Лапландия, която въпреки многото си предимства, като една от малкото останали недокоснати диви зони в Европа, като убежище на местното саамско население и др., няма никакъв шанс да привлече туристи. Решението е записано в стратегията - да бъде превърната Лапландия в дом на Дядо Коледа.

Тъй като Корватунтури е твърде отдалечено, властите съсредоточават усилията си върху Рованиеми - главния град на Лапландия, разположен на 364 километра на югозапад, точно под Арктическия кръг. Тази своеобразна столица е била почти срината със земята по време на Втората световна война, но през 1945 г. Алвар Аалто, смятан за най-великия архитект в страната, започва да възстановява мястото. Той проектира града във формата на глава на елен и рога.

През 1984 г. губернаторът на Лапландия обявява провинцията за "Земята на Дядо Коледа". Свръхзвуков самолет Конкорд започна да извършва коледни полети от Лондон до летището в Рованиеми, вече преименувано на "Официалното домашно летище на Дядо Коледа".

Година по-късно Финландският туристически борд ръководи създаването на селото на Дядо Коледа северно от Рованиеми. Атракцията, която се управлява от около 50 частни компании, предлага разходки с елени и включва пощенската служба на Дядо Коледа, която получава до половин милион писма годишно. Селото е отворено целогодишно - една истинска страна на чудесата за всички сезони.

  • Частна компания се грижи за реномето му

Образът на финландския Дядо Коледа в наши дни се контролира от Фондация "Санта Клаус", частна компания, която си партнира с 40 известни бранда, включително националната авиокомпания Финеър и туристическия сайт VisitFinland.com. За да разпространи посланието, че Финландия е "истинската коледна страна", фондацията гарантира, че Дядо Коледа се появява практически навсякъде по света, независимо дали раздава подаръци, играе с деца или участва в някоя благотворителна инициатива.

"Да се твърди, че Дядо Коледа може да идва от някъде другаде, се приема като виц", казва изпълнителният директор на фондацията Яри Айохарю, който нарича стареца "най-известния финландец". Не, Дядо Коледа не е от Северния полюс, той е от Финландия, категорични са финландците, които са готови да се обидят, ако някой твърди другояче.

  • Името му тръгва от Йоулупуки

Истинското вдъхновение за легендата за Дядо Коледа е светецът Николай Мирликийски, наричан чудотворец, който е живял през ттт-тV век в южната част на днешна Турция. Известен със своята щедрост, благодат и доброта към децата, Св. Никола е почитан в цяла Европа за своите чудеса. Годишнината от смъртта му, на 6 декември, дълго е била повод да се вършат дела на милосърдие и доброта.

През 1810 г. един от основателите на Нюйоркското историческо общество, Джон Пинтард, поръчва на художника Александър Андерсън да създаде изображение на Св. Никола за празника на обществото на 6 декември. Илюстрацията на Андерсън изобразява светеца като дарител на децата, а за подаръците са нарисувани чорапи, висящи до камината.

Препратките към светеца в поезия, проза и илюстрации се увеличават и с времето той се трансформира от слаботелесен епископ в едър приятел на хората, обикалящ света с шейна, теглена от северни елени.

Преименуван е на Санта Клаус, вариант на холандското му име Синтерклаас. Смята се, че Томас Наст е първият художник, който показва Дядо Коледа, живеещ на Северния полюс, в карикатура от декември 1866 г. в американското списание Harper's Weekly .

Финландската дума за Дядо Коледа, Йоулупуки или "юлски козел", се позовава както на Св. Никола, така и на ранните езически традиции на финландците. При тях мъже, облечени в костюми на кози с рога, минават по къщите и събират остатъците от храната от празника Юле. В днешно време Йоулупуки все още обикаля къщите, но вместо това казва "Има ли послушни деца тук?" и подарява подаръци. Кара шейна с елени, която не лети в небето.

  • Индустрия за 250 млн. евро

Всяка година близо 750 хиляди посетители носят повече от 250 милиона евро приходи на Рованиеми. Като цяло туризмът дава работа на 1800 души в града, който има население от над 62 хил. души. От ноември до март има директни полети до летището от цяла Европа, включително Париж и Лондон.

Една от коледните атракции в града е Сантапарк, който за първи път отваря врати през 1998 г. По онова време основните му атракции са въртележки и магазини за сувенири и все още не привлича много посетители. Промените, направени по-късно, го превръщат в истинско бижу.

  • Не пие алкохол, очилата му са с метални рамки

Образът на Дядо Коледа е внимателно подбран от правителството на Финландия. Официалният Дядо Коледа носи само дрехи, одобрени от министерството на икономиката и заетостта. Неговата жилетка например трябва да бъде направена от червен филц и съчетана със "светла" ленена риза, "мъхестозелени панталони", бели ръкавици, вълнени чорапи и червена филцова шапка. Така пише в специално създадената "Малка книга за Коледа". Други "важни елементи" включват "голям корем" и очила, които могат да бъдат кръгли или правоъгълни, но задължително с метални рамки.

Поведението на Дядо Коледа също е строго контролирано. Той "никога не изглежда да бърза", се казва в книгата, той не обсъжда политика или религия и "не пие алкохолни напитки".

През 2017 г. Министерството на образованието и културата на Финландия добави "традицията на Дядо Коледа" към Националния списък на живото наследство заедно с 51 други елемента, включително къпане в сауна и право на посещение навсякъде сред природата.

  • Новата цел - най-устойчивата туристическа дестинация в света

Устойчивостта сега е в центъра на стратегията за празничен туризъм на Финландия, тъй като местната дива природа е застрашена от промяната на климата. Финландският дом на Дядо Коледа е в опасност. Арктика се затопля три пъти по-бързо от средното за света и доклад от 2021 г. за климатичните промени прогнозира, че Рованиеми ще бъде една от областите във Финландия, които ще са най-силно засегнати от изменението на климата.

Около три четвърти от Финландия, която се ангажира да стане въглеродно неутрална до 2035 г., е покрита с гори и има едни от най-чистите вода и въздух в света. Страната има 41 национални парка и около 200 000 северни елена. Сега Финландия превръща насърчаването на туризма в синоним на опазване на своите природни богатства. Целта е страната да се превърне в най-устойчивата туристическа дестинация в света.

Защитавайки своята част от света, финландците се надяват да привлекат посетители, ангажирани да правят същото за тях.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук