Майка споделя опита си как е успяла да научи детето си всяка нощ. Ето какво разказа тя:

До 7-месечна възраст синът ми си спеше спокойно само с едно прекъсване за кърмене. Приказка! Докато една нощ не ни събуди с вик в 2.00 часа. После стана по-зле. Той се будеше на всеки час и скоро цялото семейство престана да спи нощем! Време беше да предприемем нещо и започнахме да търсим причината.

Не беше толкова отдавна, когато бебето заспиваше в ръцете ми, след като се нахрани нощно време. Нищо друго не се беше променило, какво прекъсна приказния ни режим? И как?

Намерих отговор в книгата „Сънят на детето. Решение на всеки проблем“ на американския специалист по медицина на съня Ричард Фърбър, който има клиника за деца с разстройство на съня към педиатричната болница в Бостън и е разработил програма, с която децата се научават да заспиват и спят спокойно през цялата нощ само за седмица.

Според Фърбър събуждането между фазите на съня е абсолютно нормално - възрастни веднага се потопяват отново в сън, но много деца, свикнали, например, да заспиват през деня на ръце, изискват същото и през нощта. Това се нарича "негативна асоциация със съня".

Изходът е да се научи детето да заспива самостоятелно по метода на продължителното чакане.

Метод на продължителното чакане

Слагате детето в леглото в обичайното време и провеждате „ритуал“: галите го или играете на спокойна игра. После излизате от стаята, изключвате светлината и затваряте вратата. Въпреки капризите на детето, в първата вечер не отивате при него в продължение на 3 минути. После влизате, успокоявате го и отново излизате.

На следващата вечер отивате след 5 минути, на третата и следващите - след 7 минути. По същия начин действате и през нощта, ако детето се събуди.

Всяка вечер интервалите трябва да се увеличават: на втората – 5/7 /10 минути; на третата – 7/10/12 и так нататък до 20/25/30.

Но ме загризаха съмнения не на шега: нали психолозите твърдят, че не бива да игнорираме плача на детето!

Но в книгата си Фърбър подчертава разликите между своя подход и бабешкия метод „нека си поплаче“:

Метод за удължаване на чакането

При него има спокойствие: „Те ще се върнат, значи всичко е наред“.

Навикът на заспиване се развива самостоятелно.

Източник: Новите родители