Лятото на 2024 година е било най-топлото, регистрирано някога на Земята, което прави още по-вероятно тази година да стане най-топлата, регистрирана някога от човечеството. Новината съобщи в петък европейската климатична служба "Коперник", пише Асошиейтед прес.

И ако тази информация вече звучи все по-познато, това е, защото глобалните рекорди бяха поставени едва миналата година, тъй като причинените от човека промени в климата, с временен тласък от Ел Ниньо, продължават да повишават температурите и екстремното време, казват учени.

Метеорологичното лято в Северното полукълбо - юни, юли и август - е средно 16,8 градуса по Целзий. Това е с 0,03 градуса по Целзий по-топло от стария рекорд от 2023 година.

Записите на "Коперник" датират от 1940 г., но американските, британските и японските справки, които започват в средата на 19-ти век, показват, че последното десетилетие е било най-топлото, откакто се правят редовни измервания и вероятно от последните 120 000 години, според някои учени.

"Месеците август 2024 и 2023 г. бяха най-топлите в света с 16,82 градуса по Целзий. Юли отбеляза първия път от повече от година, когато не е поставен нов рекорд, но тъй като юни 2024 г. беше много по-горещ от юни 2023 г., това лято като цяло беше най-горещото", каза директорът на "Коперник" Карло Буонтемпо.

"Това, което показват тези цифри, е как климатичната криза затяга хватката си върху нас", обяснява Щефан Рамсторф, климатолог от Потсдамския институт за изследване на климата, който не участва в изследването.

"Заедно с високите температури, точката на оросяване - един от начините за измерване на влажността на въздуха - вероятно е била на или близо до рекордно високо ниво за по-голямата част от света", заяви Буонтемпо.

Точката на оросяване е температурата, при която водните пари започват да кондензират върху повърхността в определен диапазон на относителна влажност.

До миналия месец Буонтемпо, подобно на други климатолози, не беше сигурен, че 2024 г. ще счупи рекорда за най-топла година, поставен миналата година, особено защото август 2023 г. беше много по-топъл от средното. Но този август 2024 г. се изравни с 2023 г., което вече го кара да е "доста убеден", че тази година да завърши като най-горещата в историята.

"За да не бъде 2024 г. най-горещата в историята, трябва да видим много значително охлаждане на пейзажа през последните няколко месеца, което не изглежда вероятно на този етап", каза той.

С прогнозата за "Ла Нина", временно естествено охлаждане на части от централната част на Тихия океан, последните четири месеца на годината може да не са рекордни, както бяха през по-голямата част от последната година и половина. Но няма вероятност да се охлади достатъчно, за да попречи на 2024 г. да счупи годишния рекорд, сигурен е Буонтемпо.

Според климатолозите това не са просто рекордни числа, а представляват явления, които засягат хората.

"Всичко това се превръща в повече страдание по света, тъй като места като Финикс в американския щат Аризона, започват да се усещат като скара, заседнала при високи температури за все по-дълги периоди от годината", заяви Джонатан Овърпек, декан по околна среда и климатолог в Мичиганския университет.

Градът в Аризона е имал повече от 100 дни с температури от 38 градуса по Целзий тази година.

"С по-дълги и по-тежки горещи вълни идват по-тежки суши на някои места и по-интензивни дъждове и наводнения на други. Изменението на климата става твърде очевидно и твърде скъпо, за да се игнорира", коментира той.

Дженифър Франсис, климатолог от Центъра за изследване на климата Удуел на Кейп Код, напомни, че е имало истински потоп от екстремни горещини, наводнения, горски пожари и силни ветрове, които са жестоки и опасни.

"Като хора, живеещи във военна зона, с постоянен гърмеж на бомби и звън на оръжия, ние ставаме глухи за това, което би трябвало да бъде алармените звънци и противовъздушните сирени", предупреждава Франсис.

"Докато част от миналогодишната рекордна топлина беше предизвикана от Ел Ниньо - временното естествено затопляне на части от централната част на Тихия океан, което променя глобалното време - този ефект е изчезнал, показвайки, че основният двигател са промените в дългосрочното изменение на климата, причинени от хората, изгарящи въглища, нефт и природен газ", обяснява Буонтемпо.

"Не е изненадващо, че виждаме това, тази гореща вълна, че виждаме тези екстремни температури", каза Буонтемпо. "Сигурно ще видим още", прогнозира той.