Знаете ли кой е най-старият национален флаг, използван без прекъсване до наши дни? Според Книгата на рекордите на Гинес титлата принадлежи на знамето на Дания.

Сегашният дизайн на белия скандинавски кръст върху червен фон е приет през 1625 г., а квадратната му форма - през 1748 г. В Дания е известен като Dannebrog, или „датски плат“.

Дания никога не е била част от Римската империя, но знамена с подобен дизайн са били използвани от империята за представянето на отделните провинции, тъй като белият кръст е символ на християнството. Скандинавският кръст, известен и като Нордически кръст, има вертикална ивица, която се намира от лявата страна на знамето.

Представяме ти 1500 лв. онлайн казино Бонус на efbet.com

Въпреки че няма точна дефиниция за това какво представлява „непрекъснатата“ употреба, датският флаг със сигурност е бил използван през 1370 г., както показва гербовата книга Gelre Armorial на Клаес Хайненцун.

Също така със сигурност е бил използван и в морските битки по време на войната срещу Швеция през 60-те години на 16-и век, както се вижда от акварела „Bericht von Pulver und Feuerwerken“ ("История за барут и оръдия") на Рудолф Девентер от 1585 г.

В своите военни статии, обнародвани на 8 май 1625 г., крал Кристиан IV издава първите известни наредби за издигане на знамето и цветовете от командването на военноморските сили на Дания.

Често се твърди, че шотландското знаме, известно още като Салтира и Кръста на Свети Андрей, може да претендира за по-продължителна употреба като национален флаг от датското. Историческите извори и за двата символа са откъслечни, но все пак повечето доказателства сочат, че официалният флаг на Дания е по-стар.

Свети Андрей е посочен като покровител на Шотландия още през 14-и век, но няма преки доказателства, че знамето винаги е било с белия кръст на син флаг, както е в момента. Знамената, заловени в битката при Флодън през 1513 г., носели салтир (кръста на Свети Андрей), но не бял на син фон.

В законопроект за производството на знамена от същата година се споменава червено знаме на Свети Андрей, а не синьо. Знамената, заловени през 1649–1650 г. от Кромуел след битките при Дънбар и Уорчестър, включват такива с черни или червени кръстове,  в допълнение към белите.

И все пак белият кръст на син фон се смята за достатъчно емблематичен за Шотландия, за да бъде включен в знамето на Великобритания (Union Jack) през 1606 г. Но по всичко личи, че единствено самият кръст, но не и цветовете на знамето са от първостепенно значение, особено през първата половина на 16-и век.

Затова и според Книгата на рекордите на Гинес е трудно шотландското знаме да бъде определено като най-старото „непрекъснато“ използвано до наши дни.