Олигарси-мултимилионери в зелено (и в банкноти, и в енергия от ВЕИ-та и ток), превърнали се в такива със свръхпечалби на гърба на хората, са причината вече седмица хиляди домакинства в десетки населени места в страната да стоят на тъмно, като посрещнаха на свещи дори новата 2025 година.

Огромната част от потърпевшите от престъпното безхаберие и на регулатора КЕВР, и на електроразпределителните дружества, са на територията на „Електрохолд“. Това е фирмата, която преди дни поиска от КЕВР да вдигне цената за абонатите му с 8,92%, а шефът й Асен Христов, вместо да накара хората си да си свършат работата и да пуснат тока на бедстващите жители, заяви, че реалната цена на тока била с 30% по-висока от тази, която в момента се плаща от абонатите, а за кризата се опита да прехвърли отговорността върху кметовете и държавата. 

„Направено е всичко възможно и продължава да се прави“, заяви той в интервю за NOVA навръх Нова година, като обяви, че „когато лятно време „Електрохолд“ настоява за разширение на сервитутната зона, през която преминават далекопроводите и жиците, кметовете не дават разрешение, защото се страхуват какво ще кажат „зелените“.

Така - по думите му – отстоянието на дърветата от стълбовете било само 4 метра, просеките трябвало да се разширят, но тъй като градочалниците не давали да се сече и затова жиците не издържали. В същото интервю Христов заяви, че без ток били вече само отделни абонати – „под 10 случая“ в Ловешко и Самоковско. Твърдение, разминаващо се нагло с реалността, която показа, че на тъмно новата 2025 г. тази нощ посрещнаха отново десетки домакинства.

Каква всъщност е истината?

Всеки път, когато електроразпределителните дружества поискат увеличение на цената на тока, както се случи и в последните дни на календарната 2024 г., мотивът им е, че трябва да направят инвестиции в мрежата именно, за да не остават хората без ток. Решението се взема от регулатора – Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), като предното такова беше взето в края на юни 2024 г. 

Тогава КЕВР прие поскъпване със средно 1,77% за цялата страна за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г. За абонатите на „Електрохолд“ скокът беше най-голям – 3,1%. С допълнителните средства от увеличението трябваше да се направят ремонти на мрежата. То влезе в сила, но доколко изобщо е било направено обновяване стана ясно преди седмица, когато иначе нормалните за този сезон снеговалежи докараха до бедствено спиране на тока в десетки населени места от територията, за която отговаря „Електрохолд“. 

В същото време, въпреки очевидния факт, че ЕРП-то не изпълнява качествено инвестиционните си задължения и макар въпросното увеличение, направено от КЕВР в края на юни, да трябваше да важи до средата на следващата година, на 18 декември то настоя за нов скок – този път от близо 9%.

Същото направиха и другите две ЕРП-та, обслужващи страната, като всички те се възползват от вратичка в законодателството, даваща им право да искат ново увеличение при чрезвичайни условия на шестия месец от предния скок на цената на тока.

Тук е моментът да се припомни старата народна мъдрост, че не е виновен този, който яде баницата, а който му я дава. В случая липсващото звено, което трябва да спре алчните амбиции на ЕРП-тата за печалби на гърба на абонатите им без да изпълняват своите задължения за подобрение на състоянието на мрежата, е КЕВР. Вместо да посече наглите им искания, комисията се събра на 1 януари на заседанието, за да ги обсъди и прие. 

При това – на закрито и без да се съобрази с факта, че хиляди домакинства бедстват от седмица на тъмно, а също и с друг ключов факт – че в началото на седмица председателят на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски внесе в Народното събрание проект за налагане на мораториум на увеличението на тока.

Вместо това и въпреки поисканите от Пеевски оставки на комисията заради кризата с електричеството, шефът на КЕВР Иван Иванов оправда на 18 декември наглите настоявания на „Електрохолд“ и останалите ЕРП-та с мотива, че „българските потребители плащат най-ниската цена на електроенергия за бита в целия Европейски съюз“.

За това, че те – за разлика от европейските потребители, нямат никаква сигурност кога населеното им място ще бъде превърнато в дискотека заради амбициите на ЕРП-тата за свръхпечалби от упорит отказ да инвестират в качествено подобрение на електропреносната мрежа, не обели и дума. 

Свръхпечалби

Ако се чудите къде отиват парите от увеличението на цената на тока, то ясен отговор за това дават финансовите отчети на „Електрохолд“ например, а също и публикации в медиите. Според докладите, депозирани от дружеството в Търговския регистър, през 2022 г. компанията е инкасирала приходи от 1,7 млрд. лева и отчита чиста печалба от 31,7 млн. лева.

През 2023 г. цифрите са съответно 967,1 млн. лева, от които отчетената чиста печалба е 26,7 млн. лева. Според експерти от енергийните среди обаче отчетената от дружеството чиста печалба най-вероятно е далеч по-висока, защото са били завишавани разходи, уж правени за подобряване на мрежата. Дали това е така обаче трябва да се произнесат контролните органи, които трябва да проверят доколко декларираните инвестиции изобщо са реални. 

Тук е моментът да се посочи, че насред кризата с бедстващите на тъмно семейства излязоха публикации в медиите, че Асен Христов, шефът на компанията-майка на „Електрохолд“ – „Еврохолд България“, си е поръчал Ролс Ройс „Гоуст“, чиято базова цена е 420 000 долара.

Според консолидирания отчет на „Еврохолд“, публикуван в страницата на Българската фондова борса и разпространен като цифри във Фейсбук публикации пък, за периода януари-март 2024 г. холдингът е утроил печалбата си (преди лихви, данъци и амортизации) до 108, 23 млн. лева.