Любопитно: Защо се прозяваме, кихаме, кашляме?
7 неща, които правим всеки ден, а не знам защо
Прозяване
Прозяването е начин да се успокои мозъка след като е бил изморен и префорсиран.
Още полезни съвети четете на най-добрия здравословен сайт – zdrave.to
Кихане
Обикновеното кихане говори, че носът ни е пълен с частици, към които сме алергични, различни микроби или прах. Кихането е начин, по който тялото се освобождава от тези ненужни дребни частици.
Разтягане
Отпускането на тялото и мускулите подготвя тялото за предстоящия ден. Така активирате всички мускули, които няколко часа са мирували, насърчавате потока на кръвта и подобрявате настроението си.
Хълцане
Когато ядете бързо, ще глътнете големи парчета храна или ще преядете, като вагусният нерв се дразни. Той е тясно свързан със стомаха и диафрагмата и затова води до хълцане.
Стряскане при заспиване
Знаете онзи момент, когато се отпускате и изведнъж се стряскате за секунда. Този феномен възниква поради това, че дишането се забавя, което означава и пулса намалява, а мускулите ви се отпускат. За чудо, мозъкът се опитва да прекрати тези забавяния, защото разглежда като потенциална смърт. Е, с хъркане се опитва да се върне към живота, т.е. ви събужда от това състояние.
Събиране на кожата на пръстите
Този феномен е причинен поради факта, че тялото получава определено количество влага и течности и осъзнава, че околната среда може да бъде хлъзгава. Тогава кожата на пръстите се събира и сбръчка, за да ви улесни държането и движението.
Плач
Освен, че сълзите предпазват окото в стресови ситуации, тялото създава нов начин да отвлече вниманието на човека от болката, която в момента изпитва.
Източник: zajenata.bg
Последвайте ни
0 Коментара: