По време на цялото съществуване на проекта "Аполо", поддържан от NASA, бяха организирани пет полета до Луната. Първият е известен на всички: тогава Нийл Армстронг и Бъз Олдрин кацнаха на нашия природен спътник. Общо 12 представители на човечеството са успели да посетят Луната.

Последният астронавт е Харисън Шмит, който успява да събере 700 проби от почвата и постави рекорда за най-дългата "лунна разходка" (той е изминал 20 мили на луноход). Тъй като на Луната няма вятър и земетресения, следите им ще останат там милиони години.

Както е отбелязал Шмит пред журналисти, той е разработил своя собствена техника на походка, за да преодолее голямо разстояние. Астронавтът се плъзгал и оттласквал с пръстите на краката всеки път, когато докосвал повърхността. Шмит успял да види ясно следите си, когато излитал с космическия кораб "Аполо 17".

Учените наскоро са открили следи, които астронавтите никак не биха могли да оставят, съобщават световните издания. Този обрат на събитията накара експертите да се замислят сериозно. Новите следи бяха забелязани на 30 мили от мястото за кацане на ракетите. Създаденото впечатление е, че някой марширува по повърхността на Луната. Освен това учените не можеха да не забележат огромния размер на дълбочината.



Лунният геолог Бенджамин Вайс вярва, че следите са вследствие на „тръба“ от повърхностна лава и нямат нищо общо с човешката дейност. Твърди се, че находката доказва, че на Луната някога е имала активни вулкани и цели равнини от лава.

Превод и редакция: БЛИЦ