Български ученик създаде прототип на безпилотен самолет, който да помогне в издирването на хора, с помощта на изкуствен интелект.

Той надгражда възможностите на дроновете, които се ползват в такива ситуации, като може да доставя и провизии до трудни терени. Прототипът беше представен по време на конференцията "Умения за иновации в образованието" в София.

Идеята на Ивайло Цветанов за този проект дошла от интереса към авиацията и впечатленията от ситуацията в Перник, при която дни наред доброволци и спасителни екипи търсеха малкия Сашко.

"Първоначално исках да направя радиоуправляем самолет, но просто радиоуправляем самолет не ми се струваше достатъчно.

Точно по това време даваха репортаж за изгубилия се Сашко в Перник и си помислих – "Защо се пращат екипи да го търсят по земя, след като този процес е изключително бавен?" Много по-добре би било да се вдигне някоя малка машина във въздуха, която може да покрие голяма площ за кратко време и съответно да го забележи", разказва момчето пред Нова ТВ.

Идея за звуков сигнал

За разлика от обикновените дронове, които имат ограничения за пренос на по-големи товари, Ивайло разработва безпилотния самолет с възможности за добавяне на полезен товар: "Можем да добавим товари като звукозаписна уредба, която да предава инструкции на човека. Например: "Стой на място, ще изпратим екип да те прибере".

Също така може да пренася необходими неща като вода, храна, превръзки и други", казва още Ивайло.

Използването на изкуствен интелект в проекта също е ключово. "Изкуственият интелект, според мен, е просто средство за работа. Той може значително да подпомогне всеки процес – включително разработката на софтуерни приложения и образователния процес", казва учителят по разботка на софтуер в ТУЕС Милен Спасов.

Използването на изкуствен интелект в класните стаи, е сред основните теми на конференцията "Умения за иновации в образованието", на която бяха представени и първите AI лаборатории.