Темата за обречената кино любов е много важна и интересна. Филмите на тази тематика са част от неконвенционалното кино, което може би ще разчупи стереотипите ни, но и перспективата ни за живота. Това каза кино коментаторът Христиана Хинова – автор в Operation Kino и "Егоист“.

Първият филм, който Христиана Хинова дава като пример в тази насока е филмът "До края на света“ на Вим Вендерс, който е по-малко познат на масовата публика и според нея е пример за обречена кино любов. 

"Този филм е уникален, неповторим сам по себе си и си е цяло преживяване да го гледаш. Филмът е 5-часов, но Вендерс прави "кът“ от 2 часа, за да може все пак филмът му да оцелее. Дава безобразно количество пари, за да може да копира и да оцелее и да направи филма, който иска да направи.

1500 лв. Казино Бонус за Нови Клиенти на efbet.com

Това е една от причините, поради които избира този филм – заради това, че историята му е много впечатляваща чисто като кинопроизведение. Сниман е всички континенти, актьорите са преминали през тежък процес, за да могат да го направят.“

Филмът "Вреда“ на Луи Мал е вторият пример за обречена любов, който дава Христиана Хинова. Историята е за британски политик – в ролята Джеръми Айрънс, който се влюбва в годеницата на сина си. И оттам насетне е катастрофално.

"Най-впечатляващото в този филм е колко добре е показано, че човек когато задържа в себе си голяма страст и я изживее на по-късен етап от живота си, последствията наистина могат да бъдат катастрофални.

Главният герой е живял цял живот много стриктен, много обран начин и е постигнал целият успех, който такъв тип хора постигат. И в един момент му се случва да се влюби по начин, който е разрушителен в героинята на Жулиет Бинош, която е много магнетична, много мистериозна, много топла и в същото време много студена.“

Друг пример по темата е филмът на Джонатан Глейзър "Раждане“ с Никол Кидман. Това е филм, който не е добре приет от критиката. "Филмът е за това как една жена се среща с едно момче, което й казва, че е прероденият й мъртъв съпруг.

Тя му повярва, зрителите също започват да му вярват – това е най-впечатляващото в този филм, че нещо толкова абсурдно започва да изглежда автентично и убедително. Филмът е великолепен – това е все едно гледаш филм на Кубрик.“

"Звярът“ на Бертран Бонело с Леа Сейду и Джордж Маккей в главните роли, който беше показан у нас в рамките на Международния литературен и кинофестивал "Синелибри“. "Много тежък и провокативен филм. Химията между актьорите беше много добра. Във филма беше разказана невъзможна любов в три различни епохи, и те живеят в различни епохи и се прераждат, и в трите епохи се обичат по различен начин, и то винаги е невъзможно. И трагикът в мен крещеше от удоволствие страдайки.“

За Благой Иванов филмът "Планината Броукбек“ е пример за забранената любов, която се случва поради обстоятелства, които са преодолими, което е най-тъжното.

"Този филм показва как в съответни епохи, свързани със съответни предразсъдъци, ние можем да унищожим себе си, въпреки че сме ужасно влюбени, ужасно щастливи с другия, но и много трудни да превъзмогнем до голяма степен тази природа, която трябва да следваме, и от друга страна обществото, което ние смятаме, че трябва да следваме. Нямаше да имаме този прекрасен филм, ако нямаше такива обстоятелства, но просто е ужасно, че има такива обстоятелства.“ Друг популярен филм за обречена любов е "Титаник“.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук