Сънуването е едно от най-странните неща, които се случват на нас хората, и истината е, че никой не знае със сигурност защо мозъците ни са толкова активни по време на сън, пише obekti.bg, позовавайки се на Science Alert.

Но най-накрая ново изследване твърди, че е разгадало загадката на съня и тя вероятно няма да изненада много никого. Според резултатите на екипа от лабораторията по съня към университета в Суонси във Великобритания, сънуването ни помага да обработим емоциите и спомените, които сме преживели и натрупали по време на будните си състояния.

Но това никак не е нова идея. Още Зигмунд Фройд бе издигнал хипотезата, че за връзката между съня и будното състояние, като определя съня като “останки от деня”. Други теории също потвърждават съществуването на такава връзка.

Но сънищата са много трудни за научно изследване, защото обикновено няма комуникация какво със сънуващия, така и със съдържанието на неговия сън по времето, по което се случва, а и след това. Но екипът е успял да установи, че емоционалния интензитет на преживяванията от будното състояние е свързан с интензивността на мозъчната активност по време на сън, както и със съдържанието на самия сън. Колкото по-интензивни са били емоциите през деня толкова по-интензивна е била т.н. REM фаза на съня.