Човешката намеса в естествения кръговрат на водата в природата води до сериозни последствия. Небрежното използване на този най-ценен ресурс причинява огнища на инфекции, изтощаване на и без това оскъдните запаси от вода и геополитически конфликти.

Защо трябва да се отнасяме внимателно към този проблем?

Чистата вода е недостъпна за всеки четвърти човек на Земята.

Над 2 млрд. човека изпитват проблеми с достъпа си до чиста питейна вода. Тези цифри бяха обявени на 18 март на заседание на Общото събрание на ООН, посветено на водата и канализацията.

„Искам да кажа направо: става дума за морална криза. Как иначе да наречем ситуацията, когато в ерата на високотехнологичните иновации ние се примиряваме с това, че милиарди хора живеят без чиста питейна вода или мивки“, казва Волкан Бозкир, председател на 75-ата сесия на Общото събрание на ООН.

Тези данни се потвърждават и от проучванията на Световната здравна организация (СЗО).

Според СЗО 844 млн. хора нямат достъп до източниците на питейна вода на половин час от своето местоживеене.

Други 263 млн. хора трябва да пътуват над 30 минути, за да стигнат до източник на вода с неконтролирано качество, а 159 млн. хора пият водата директно от реки, езера и язове. Според изчисленията на СЗО 2,1 млрд. човека страдат от недостиг на вода.

Всеки трети жител на планетата няма тоалетна.

Според СЗО 2,3 млрд. човека живеят без достъп до тоалетни. Повечето от тях практикуват открита дефекация или използват елементарни помийни ями или кофи за тоалетни.

Освен това около 600 млн. души споделят една модерна тоалетна от няколко домакинства. Експертите на СЗО твърдят, че подобно споделяне в близко бъдеще може да бъде единственият начин да се избегнат нехигиеничните условия за хората с ниски доходи.

Подобряването на санитарните условия, както и улесняването на достъпа до чиста вода, е в основата на Цел No.6 за устойчиво развитие.

Общо програмата на ООН има 17 цели, които човечеството трябва да постигне до 2030 г.

По-специално, за да се постигне цел No.6, е необходимо напълно да се елиминира практиката на открита дефекация.

Към 2050 г. 40% от хората на Земята ще страдат от недостиг на вода

Според данните, цитирани в доклада на Института на ООН за водите, околната среда и здравето (UNU-INWEH), към средата на XXI век броят на хората на Земята може да се увеличи с почти 2 млрд., и да достигне до 9,7 млрд.

Освен това, повече от 40% от тях или 3,9 млрд. души ще живеят в райони със значителен недостиг на вода. А до 2030 г. глобалното търсене на чиста вода може да е с 40% по-високо от нейната наличност.

Според експерти от Световния воден резерв (World Water Reserve - WWR) недостигът на вода ще доведе до междуправителствени конфликти.

Но дори и сега на картата има много водни обекти, около които има спорове. Например Афганистан и Иран не могат да споделят водата от река Хелманд, а напрежението между Турция и Ирак произтича от претенциите за контрола над реките Тигър и Ефрат.

Хората по-често умират от мръсна вода, отколкото от войни и урагани

Поради замърсената вода в света, според различни оценки, годишно умират между 800 000 и 1,6 млн. души.

Според Глобалния институт за водата към университета в Охайо (САЩ) болестите, пренасяни от водата, засягат 5 млн. души всяка година, и 1,5 млн. от тях умират по-късно. Най-честите инфекции, пренасяни чрез вода, са холера, диария, коремен тиф и хепатит А.

Хората в Африка и Южна и Централна Америка са изложени на най-голям риск да получат тези заболявания от замърсената вода.

Небезопасните източници на вода убиват повече хора, отколкото войните и екстремните природни събития взети заедно.

Според интернет ресурса „Нашият свят в данни“, през 2016 г., по време на въоръжени конфликти в света, 87 000 души са загинали, докато циклоните и наводненията са отнели живота на 63 000 живота.

През същата година, според най-консервативните оценки на СЗО, около 829 000 души са загинали от замърсена вода.

Корпорациите консумират една пета от всичките запаси на чиста вода

Според ООН средно големите компании консумират около 20% от всички световни запаси от чиста вода и тази цифра може да варира в зависимост от нивото на доходите на населението на дадена държава.

В бедните и слабо развити страни корпорациите могат да консумират до 5% от цялата питейна вода, но в богатите това достига до 40%.

Според проучване на Ecolab от 2019 г. три четвърти от международните компании се опитват да намалят консумацията на вода, за да подобрят отношенията си с властите и обществото.

44% обаче все още стоят на етапа на разработването на план за намаляване на консумацията на вода. Само 31% от анкетираните фирми са успели наистина да повлияят на ситуацията.

Например международният производител на бира Heineken е намалил потреблението на вода с повече от една трета през последните 10 години.

Като част от стратегията Every Drop, фабриките на тази компания са намалили консумацията на вода в Русия с повече от 40% - до нивото от 296 литра на 100 литра бира.

В световен мащаб компанията имаше за цел да намали тази цифра до 350 литра до 2020 г.

До 2030 г. производителят планира да намали числото до 320 литра, а в региони с недостиг на вода - до 280 литра.

„Непрекъснато търсим начини да спестим водата в нашите пивоварни.

Оптимизирането на измиванията на оборудването помага. Въвеждат се системи за повторно използване на водата за технически нужди“, обясни за Plus-one.ru представител на Heineken Екатерина Веселкова.

Напомняне, че Heineken е член на Лигата на зелените брандове. 20 компании и брандове вече са станали нейни членове, като Dove и Domestos.

Основните цели на лигата  е да информира потребителите за отговорния бизнес и „зелените” продукти и да се бори с „грийнуошинг”.

За да станат членове на общността, компаниите трябва да преминат през два етапа - въпросник, който ще помогне да се идентифицира нивото на даден бранд, и оценка от експертния съвет на Лигата.

Превод: „Труд“/Павел Павлов