Топнаходка в Бургас: Откриха гроба на сина на Райна Княгиня
Георги Дипчев е основателят на Механотехническото училище в Бургас
Февруари се оказа изключително интересен откъм историчеси разкрития в Бургас, предава Флагман бг.
След като в началото на месеца бе категорично локализиран и описан общият гроб на разстреляните от Народния съд бургазлии в парк „Света Троица“, историкът-изследовател Митко Иванов този път говори за открития гроб на големия бургаски благодетел и син на Райна Княгиня – Георги Дипчев.
Той е бил първи директор и основател на Механотехническото училище в Бургас – идея, която е била изключително иновативна за времето си, но осъществена изцяло от Дипчев.
Той е бил огняр в българския миноносец „Дръзки“ по време на решителната битка в Балканската война, довела до първа победа на българските военно-морски сили, която завършва с потапянето на турския крайцер „Хамидие“.
От разговор с Митко Иванов става ясно, че той е работил по темата от 2009 г. заедно с колегите си – покойният вече проф. Иван Карайотов и Стоян Райчевски.
Гробът всъщност е семеен и е общ. Той се намира на територията на бургаските гробища - Парцел 37, ред 15.
„Аз и колегите ми погрешно в продължение на над 10 години мислехме, че тъй като цялото семейство Дипчеви е заклеймено и репресирано жестоко от Народната власт след 1944 г., гробът на Георги е неизвестен и забравен.
Докато с нас не се свърза Анастасия Попова, която разкри, че вечното жилище на този велик бургазлия е преместено още след 60-те години на миналия век от днешния парк „Св.Троица“ на територията на днешния Гробищен парк.
С подкрепата на управителя на общинския Обреден комплекс-Бургас Магдалена Карастоянова намирането на точното място бе въпрос на минути“, коментира историкът Митко Иванов.
Паметната плоча изглежда сравнително нова, което означава, че тя не е запазена в оригинал, а е била сменена, вероятно в края на 80-те или началото на 90-те години на миналия век.
Интересно впечатление прави надписът, изписан под името на Георги Дипчев – „Учител, син на Райна Княгиня“. Това скромно описание седи и до днес на паметната плоча.
„А той е герой от Балканската война, основател и първи директор на едно от знаковите за Бургас училища – Механото. Ще си позволя да цитирам друг негов роднина-наследник – Асен Дипчев. Преди дни, по тази тема, той ми каза следното: „В нашата фамилия това е нещо нормално. Никой не говори и не се хвали за героизъм, постижения“.
Според Иванов не подлежи на съмнение фактът, че паметта за Дипчев трябва да бъде съхранена. И въпреки че намирането на гроба е немалка стъпка в тази посока, историкът е убеден, че все пак паметна плоча трябва с неговия лик трябва да бъде поставена в Бургас.
„Най-логичното място, разбира се, е на входа на училището, което той е основал, или най-малко в двора му. Много странно би било ако подобен знак се озове на друго място“, смята Иванов.
Паметната плоча от входа на Механото, в която бяха изредени имена на млади антифашисти, вече е премахната.
Очаква се решение на Общинския съвет на нейно място да се появи знак на почит към делото на Георги Дипчев.
Предвид разпределението на политическите сили в Бургас предложението и гласуването няма да минат гладко.
Последвайте ни
10 Коментара: