Учен: Гигантски разлом разцепва САЩ и вдига гибелно цунами
Проучването разкри плашещи факти
Линията на разлом, открит наскоро в североизточната част на САЩ, се превърна в източник на безпокойство за учените. Разломът (обозначен като XELF), който е дълъг над 45 мили и се намира в Британска Колумбия, Канада, сега предизвиква големи опасения от цунами, което може да засегне повече от милион души.
Проучването на този разлом, извършено от изследователи, ръководени от Ник Харихаузен от университета Гренобъл-Алпи във Франция, разкри плашещи факти, съобщават световните издания.
Анализ на историческите данни показва възможността за друго голямо земетресение в региона, с огромен риск от цунами в басейна на Джорджия, обхващащо райони като Вашингтон, а също така и Британска Колумбия.
Разломът XELF, класифициран като "приплъзващ", заплашва не само Канада, но и северозападната част на Тихия океан, включително Съединените щати. Харихаузен подчертава трудността да се предвиди точното време на възможно земетресение, но призовава за подготовка и наличие на необходимите ресурси за възможна криза.
Данните, базирани на изследване на разлома, извършено чрез анализиране на магнитни полета, сочат към минали събития, случили се преди 4700 и 2300 години. Това предполага наличието на циклична сеизмична активност, представляваща заплаха за крайбрежните жители.
Основната опасност са възможни цунамита, причинени от големи и плитки земетресения край брега. Важно е да се разбере, че не всички земетресения генерират цунами, но в този случай плъзгащият се характер на разлома XELF увеличава вероятността от възникване на разрушителни цунамита в крайбрежните градове.
Примери за минали подобни събития, като цунамито в Чили през 1960 г., показват, че такива природни бедствия могат да изминат огромни разстояния и да причинят разрушения в различни части на света.
Експертите казват, че наблюдението на такива разломи и разбирането на техните потенциални въздействия са от ключово значение за поддържането на безопасността и запазването на животите при потенциални природни бедствия.
Превод и редакция: БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
22 Коментара: