Каква е целта на рътенето на картофите, кога и как се прави и наистина ли има значение за бъдещата реколта? Стефка ИЛЧЕВА, Мездра
Целта на рътенето е клубените за засаждане да образуват къси и здрави кълнове, които да не се оронват. Благодарение на това те ще поникнат дружно, по-бързо, ще се ускори образуването на клубени и добивът ще бъде по-висок.

Рътенето е отдавна известна практика в картофопроизводството, но за съжаление, малко се прилага или невинаги съвсем правилно. То е от голямо значение особено за ранното производство. Трябва да започне около 6 седмици преди засаждането, така че срокът всеки може да определи сам в зависимост от климатичните условия в района. 

Важното е по време на засаждане почвата на дълбочина 10-12 см да е с температура около 3-4 градуса 

Картофите, подготвени за рътене, се нареждат в щайги с върховете нагоре. Поставят се в предварително дезинфектирано сухо помещение. Най-лесно обеззаразяване на помещението може да направите, използвайки 2% разтвор на син камък. Допълнителна гаранция срещу болести дава и обработката на картофите с фундазол в доза 300 г на 100 кг картофи. При подреждане на щайгите обърнете особено внимание на светлината - тя трябва да достига до всички растения във всички щайги. Ако това е невъзможно, през няколко дни ги размесвайте, сменяйки местата им. Температурата по време на рътене трябва да бъде около 12-15 градуса, а влажността на въздуха - 80-90%. Много добър ефект се постига и чрез периодично редуване на затъмняване (за около 2 седмици) и осветяване (за около 3) на помещението. 

Започва се с тъмния период, когато температурата трябва да се поддържа около 12-14 градуса, а влажността - 80-85 процента

Когато по-голяма част от клубените образуват по няколко здрави кълнчета с дължина 1,5-2 см, помещението се оставя на дневна светлина, при същата влажност, но температурата е по-ниска, до 6-7 градуса. По този начин кълновете се закаляват. 

Няколко дни преди засаждането помещенията отново се затъмняват, а температурата се понижава още - до 2-4 градуса 

При условие че сте използвали качествен посадъчен материал и сте спазили условията при рътене, по клубените се развиват здрави зелени или виолетови кълнове, които имат зачатъци на листенца и в основата си - коренчета.

Това ви гарантира по-висок с около 20% добив. От инфектирани клубени или такива, останали без достатъчно светлина, се развиват удължени и безцветни кълнове. При спазени условия за рътене обаче от привидно здрави клубени може да се появят нишковидни кълнове (т.нар. провласяване), което може да е признак за зараза от столбур. Не ги използвайте, защото ако наистина има зараза, то тя ще се пренесе и в почвата.