Осъдиха Калин Терзийски за вулгарна обида към Хайтов и Радичков, свързана и с Тодор Живков
Изказването е направено в контекста на цялата българска литература, като според съда той счита своето творчество за по-значимо.
Присъдата е за обида, изречена в предаването "Комбина" по Нова телевизия на 7-ми февруари 2016 година. Тогава Терзийски казал дословно следното: "Българите са невежи и жалки идиоти. Аз им дадох възможността българската литература да бъде нещо различно от Йордан Радичков и Николай Хайтов. Т.е. тия, които са правили св***и на Тодор Живков".
На коментар на интервюиращия: "Ще ви мразят, ако посягате на Хайтов и Радичков", писателят отговорил: "Познавах се с Хайтов и Радичков донякъде. Просто това бяха едни слуги на един режим, който аз не мога да понасям". Още същата година синовете на покойния Хайтов - Александър и Здравец, както и съпругата му Елена, завеждат дело за обида.
Обезщетението, за което претендират, е по 8000 лева на всеки. Те искат извинение от Терзийски, който написал следното: "Извинявам се публично на децата на Хайтов. Просто не обичам комунизма. Той нараняваше мнозина", надявайки се да се откажат от намеренията си да го съдят.
Извинението му не бива прието и делата продължават на всички инстанции, докато се стигне до последната - върховната.
В решението си съдът се е позовал на чл. 39, ал. 1 от Конституцията, съгласно който "всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин. Това право обаче не може да се използва за накърняване на правата и доброто име на другиго".
В съда са събрани гласни доказателства, че наследниците на Хайтов изпитали болка и страдание от накърняване на доброто име на техния баща. Прието е също, че Терзийски дава оценка на творчеството на Николай Хайтов, като го сравнява със своето творчество.
Изказването е направено в контекста на цялата българска литература, като според съда Терзийски счита своето творчество за по-значимо.
Според съда, разпространеното чрез телевизионно предаване твърдение, че писателят е "правил св***и на Тодор Живков" е обидно и позорящо, тъй като го представя като личност без собствено достойнство, готов на всичко, за да постигне литературно признание, което не би постигнал, освен чрез угодничество пред властимащите.
Отделно от това твърдението е вулгарно и само по себе си е вредоносно, тъй като разгласено по този начин - по национална телевизия, в предаване с висок рейтинг, излъчено в неделя вечер /7.2.2016 г/, става публично достояние на неограничен кръг лица. Издателство "Сиела" преустанови работа с Калин Терзийски.
Неправилни според съдиите във ВКС са изводите на въззивния съд, че в случая Терзийски е направил оценка на творчеството на Хайтов, в контекста на цялата българска литература, че казаното от него е широка метафора, поради което твърдението има оценъчен характер.
Изявлението, според касационните съдии, е извън контекста на творчеството на починалия и на българската литература като цяло, то е обидно, засяга достойнството на утвърден в литературата български писател и поругава неговата памет.
"Употребявайки посочения израз, Калин Терзийски е надхвърлил границите на допустимия език и рамките на приемливата критика, поради което следва да бъде ангажирана отговорността му на основание чл. 45, ЗЗД (Всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму)", се сочи още в мотивите.
За другите думи на Калин Терзийски – че Хайтов и Радичков са били слуги на един режим, който той не може да понася, съдът счита, че с тях той е направил отрицателен коментар на обективната действителност в близкото минало, която е обект на засилена критика в българското посттоталитарно общество като цяло.
"С този коментар Терзийски не цели да обиди личността на починалия писател, а дава своето мнение относно публичния живот и обществените събития по време на социализма. Коментарът, макар и груб, не може да се приеме за обиден", е становището на ВКС.
В крайна сметка Терзийски е осъден да плати на тримата наследници по 1000 лева за обидата и по 1115 лева направени разноски по делата.
Последвайте ни
6 Коментара: