Китайските военни се обучават да нанасят ракетни удари по макети на американски самолетоносачи в пустинята в Синцзян, което предполага, че Пекин се опитва да неутрализира основния военен коз на Вашингтон, пише Bloomberg.

В същото време, както отбелязва агенцията, фактът, че Китай дори не се е опитал да скрие тези стрелби, означава, че Пекин иска да изпрати на Вашингтон „недвусмислен сигнал“ по този начин.

Китайските военни използват специално изготвен макет на американски самолетоносач, за да провеждат изпитанията на оръжията си върху него, което предполага, че Пекин се опитва да неутрализира основния коз на САЩ. Самите стрелби, ако се съди по сателитни снимки, се случват в пустинна местност в западната част на страната, пише Bloom-berg.

Сателитните снимки показват, че целите, които се намират на полигона в пустинята Такламакан в Синцзян, изглеждат като самолетоносач и два есминеца от клас Арли Бърк. И двата типа кораби са част от Седмия флот на САЩ, който патрулира в западната част на Тихия океан, включително района около Тайван.

Изображенията са направени през октомври от Maxar Technologies, която има орбитално съзвездие от повече от 80 спътника. Освен това има и две правоъгълни мишени с дължина около 75 м, които са монтирани на релси.

Междувременно говорителят на китайското външно министерство Ван Венбин каза, че не знае нищо за тези сателитни снимки.

Сателитите осигуряват отлична видимост на обекта - което може да означава, че Пекин се опитва да демонстрира своите ракетни способности пред Вашингтон. По-специално, през август миналата година китайските военни изпробваха ракетата DF-21D в Южнокитайско море, която понякога е наричана „убиецът на самолетоносачи“.

По-късно бившият ръководител на Индо-тихоокеанското командване на САЩ адмирал Фил Дейвидсън заяви, че подобен ход на Пекин трябва да се тълкува като „недвусмислен сигнал“.

Ракетата DF-21D играе крайно важна роля в китайската стратегия за сдържане на потенциалните противници, тъй като теоретично може да унищожи средствата, които са в основата на американската регионална мощ - а именно нейните ударни авионосни групи.

В същото време още през 2011 г. бившият ръководител на Службата за военноморско разузнаване Джак Дорсет заяви, че Пентагонът очевидно е подценил скоростта, с която Китай създаде и въведе DF-21D в бойна готовност.