Вероятността отломки от безконтролно спускащата се китайска станция „Тянгун 1“ да падне на сушата е изключително малка, поне засега е в рамките на 5 процента. Колкото пък до това да се случи на територията на България – тя е минимална, за да не кажа нулева!“, заяви доц. д-р Алексей Стоев, директор на филиала на Института за космически изследвания и технологии при БАН в Стара Загора, цитиран от"Монитор".

За съжаление нашите астрофизици не могат да осъществяват пряко наблюдение над излезлия от строя апарат, който тежи 8,5 т и разчитат на информация само от двете големи мрежи за следене на космическите отпадъци – американската МОРАД и ненйният руски аналог.

Все още няма изградена цялостна европейска мрежа в тази област, уточни доц. Стоев, нашите учени в момента работят по създаването на наблюдателна станция, която ще бъде в Града на липите. Това ще стане с финансова подкрепа на ЕС след като е бил спечелен проект.

Доц. Алексей Стоев е категоричен, че случващото се в момента в Космоса не е повод за паника, той припомня че по различни орбити и сега там се движат около 1 млн броя „отпадъци“, чиято скорост е 8-9 км /секунда.

По думите му в най-новата история има няколко случая за падане на останки от орбитални станции на сушата: сред тях са 20-тонната руска „Салют 7“, която се разпадна през 1991 г. над аржентинския град Капитан Бермудес, а преди това , през 1979 г. американската „Скайлаб“ рухна в Западна Австралия.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!