Експерти от Калифорния умуват: Нуждаят ли се от сън растенията?
Екипът към Калифорнийския институт по технологии е осъществил внимателно и последователно наблюдение на представители на вида Cassiopea и е установил, че тези медузи имат сравнително неактивен период през нощта, когато пулсират само по 39 пъти в минута, за разлика от останалото време от денонощието – 59 пъти в минута.
Откритието, че този древен организъм има нужда от сън означава, че това е започнало много назад в еволюционната история и може да се е предавало между различните царства. „Може да не ви звучи странно, че медузата спи – все пак животните спят. Медузите обаче са еволюционно най-старите животни, за които е известно, че спят“, казва Рави Нат, част от екипа на изследването.
Откритието кара учените да се замислят дали и растенията спят.
За да се приеме, че даден организъм спи, трябва да демонстрира периоди на намалена активност и понижена чувствителност в това състояние. Освен това организмът трябва да покаже нужда от сън, когато е лишен от него. „Когато ние хората спим, сме неактивни, често можем да спим на шум и други дразнещи фактори, които по принцип биха ни пречели, докато сме будни, и можем да заспим през деня, ако не сме се наспали. Може да сме доста различни от медузите, но имаме един и същи метод за сън“, обяснява Клеър Бедбруук, друг учен от екипа.
По-рано тази година учен във Великобритания изказа своето твърдение, че дърветата в градовете умират по-бързо, защото уличните лампи пречат на съня им и нарушават жизнените им процеси. Остава учените да разберат дали сънят не се оказва жизнено важен за цялата жива природа.
Разберете повече за интелигентността на растенията в следващото видео:
Последвайте ни
0 Коментара: