Нова голяма серия от земетресения са засечени в района на супервулкана Йелоустоун. През последните 10 дни са засечени над 200 малки земни труса. Според експертите на Геоложката служба на САЩ, последната серия трусове е започнала на 8 февруари в регион, разположен на около 8 мили североизточно от Западен  Йелоустоун, като в последните дни се наблюдава тенденция за засилване.
Засега обаче учените твърдят, че няма повод за притеснения.

Земетресенията, най-вероятно, са причинени от комбинация от процеси под земята, като сегашната активност е „относително слаба“ – нивото за тревога от избухването на супервулкана остава „нормално“.

Според Геоложката служба на САЩ новата серия земетресения е засечена на същото място, което бе засечена поредицата от трусове Мейпъл Крийк миналото лято. Тогава в рамките на четири месеца бяха засечени около 2 400 труса.  

This USGS graphic shows how a 'super eruption' of the molten lava under Yellowstone National Park would spread ash across the United States

„Сегашната поредица е започнала на 8 февруари, с по няколко на ден“. На 15 февруари сеизмологичната активност и магнитуда са се увеличили леко. Смятано от 18 февруари, най-силният трус е с магнитуд 2.9 по Рихтер. Епицентровете на труса са на 8 километра дълбочина под земята“, казаха от Геоложката служба.  

 „Редицата трусове отразява промените в напрежението под повърхността. Като цяло те са причинени от два процеса: мащабни тектонични сили и промените в налягането под повърхността поради акумулиране или отдръпване на флуиди (магма, вода, газ)“, обясниха още от службата.
„Районът, в който е регистрирана въпросната редица от земетресения, е повлиян и от двата процеса“, добавиха оттам.

Превод и редакция: БЛИЦ