В момента вероятността всеки четвърти диамант, който се продава в света, да се окаже т.н. кървав диамант е огромна. Кървавите диаманти, както е известно, се добиват във зони на военни конфликти, като например печално известната африканска държава Сиера Леоне, и се използват, за да финансират различни конфликти по планетата и дори граждански войни, пише Obekti.bg, позовавайки се на Science Aler.

И за онези от нас, които биха стояли настрани от кървавите диаманти, става на практика почти невъзможно да се различат кървавите диаманти от законните диаманти. По тази причина пазарът за синтетични диаманта нараства значително.

Синтетичните диаманти се “отглеждат” в лаборатории и осигуряват по-евтина, по-екологична и по-етична алтернатива от кървавите диаманти, която изглежда по абсолютно същия начин, както и истинските диаманти. Те се получават като се сложи микроскопично парченце диамант, наречено карбоново семе в … микровълнова, заедно с различни количества тежки газове, като най-често се използва метан. Сместа се нагрява до много високи температури, за да произведе плазмена топка, в която газът се разпада и въглеродните атоми кристализират. После те се акумулират върху диамантеното семе, като го карат да расте.

Но преди да си купите микровълнова имайте предвид, че процесът да отгледате пазарно адекватен диамант ще отнеме поне 10 седмици. Добрата новина е, че резултатът ще бъде толкова добър, че за да се различи от истинските диаманти на експертите ще им трябва доста скъпа машина.

Към момента синтетичните диаманти са отговорни за минимална част от глобалния пазар на диаманти в обем от 80 милиарда долара, твърди Блумберг. През 2014 г. синтетичните диаманти произведени в света са били в обем на около 360 000 карата, в сравнение с 146 милиона карата на естествените диаманти, които са били добити по законен и по кървав начин. Очакванията обаче са броят на лабораторно отгледаните диаманти да скочи до 2026 година към сериозните 20 милиона карата.