Как ще стигне Днепър за 3 дни: NI описа ударните способности на руската армия
Идеята, че Съединените щати са в неизгодна позиция в конфронтацията с Русия, ще изглежда пресилена на повечето американци
Добрата новина обаче е, че Путин почти сигурно разбира, че атаката ще завърши с пълен разрив на отношенията със Запада и че неокупираните части от Западна Украйна ще се превърнат в база на НАТО в дългосрочен план. Ето защо е съмнително руският президент да намери тази идея за привлекателна.
Идеята, че Съединените щати са в неизгодна позиция в конфронтацията с Русия, ще изглежда пресилена на повечето американци. БВП на САЩ е многократно по-голям от руския, американската армия е по-голяма и много по-мощна, офанзивният киберпотенциал е несравним, а страната се подкрепя от мнозинството съюзници и военни партньори в Европа и по света.
Въпреки това, по мнението на The National Interest, на практика способността да се използва сила при конкретни обстоятелства е много по-важна от съвкупната национална сила. Следователно при евентуална конфронтация в Украйна успехът ще бъде с Москва и при това ще настъпи доста бързо.
Както отбелязват авторите на материала, ако Русия реши да нахлуе, една вероятна руска кампания ще се опита да превърне територията в Югоизточна Украйна в продължение на самата Русия. Тъй като битката ще се проведе в непосредствена близост до Русия, командирите от двете страни ще са добре запознати с терена, на който ще се бият.
Руските маневрени части наброяват около 100 батальонни тактически групи /БТГ/. Това са подсилени бронирани и моторизирани пехотни батальони от 750 до 1000 войници плюс артилерия, сапьори и поддържащи елементи.
По-голямата част от тези сили са разположени в Южна Русия и могат да нанесат удари на запад през границата с Украйна в множество посоки едновременно с оперативни цели на юг от Киев по протежение на Днепър. Приблизително 12 БТГ ще се движат на запад по Черноморското крайбрежие към Одеса, завоюването на което ще лиши Украйна от достъпа й до морето.
Наземните маневрени сили ще работят съвместно с плътно организирани елементи на разузнаването, свързани с мощни ударни формирования. Общата сила може да бъде до 100 ракетни артилерийски батареи, включително системи като BM-30 Смерч, който се счита за неядрено оръжие за масово унищожение от висок клас.
Освен това украинските летища, оперативните щабове и материално-техническата инфраструктура ще бъдат атакувани от мобилни ракетни комплекси „Искандер“. Тази високопрецизна тактическа балистична ракета с обсег на действие до 480 км с неядрени бойни глави носи фугасно осколочно заряд, проникващ суббоеприпас и експлозивни горивно-въздушни вещества.
Интегрираната противовъздушна отбрана от системите С-400 и С-500 ще защитава руските ударни и маневрени формирования от украински въздушни и ракетни атаки на всички нива.
Следователно всяка пилотирана или безпилотна, ниско летяща, дозвукова платформа на Украйна или НАТО, било то конвенционален хеликоптер, турбовитлов самолет или конвертоплан, ще бъде изключително уязвима за откриване, поражение и унищожаване.
При тези условия авторите на материала предполагат, че руските сухопътни войски ще постигнат своите оперативни цели на река Днепър само за 72-96 часа.
Способността на Киев да устои на тази кампания е силно съмнителна. Украйна е със значително по-ниска от руските военни по численост и въоръжения, така че ще трябва да се опита да задържи възможно най-много територия на изток от Днепър и да забави руската офанзива с надеждата, че по този начин ще спечели време за огромен международен натиск върху Москва.
Както отбелязват авторите на материала, администрацията на Байдън не обмисля възможността за пряка военна намеса в случай на инвазия в Украйна. И това е правилното решение, тъй като САЩ имат само три бойни бригади в Европа и две от тях са слабо въоръжени с остаряла техника, така че няма да могат да устоят на Русия.
Разбира се, Америка може да използва модерни бойни самолети в Украйна, но те ще се сблъскат с модерните руски системи за противовъздушна отбрана и огромни възможности за електронно потискане. Следователно американското превъзходство във въздуха - гръбнакът на военните операции на САЩ срещу по-слаби сили след края на Студената война - няма да бъде осигурено в Украйна.
Въпреки това, заключава National Interest, добрата новина е, че Путин почти сигурно разбира, че нахлуването в Украйна ще завърши с пълно прекъсване на отношенията със Запада, в резултат на което Русия ще стане младши партньор на Китай и ще стане зависима.
Освен това руският президент със сигурност разбира, че руските войски ще се сблъскат с партизанска съпротива на украинска територия и че неокупираните части от Западна Украйна ще се превърнат в база за силите на САЩ и НАТО в дългосрочен план.
„Съмнително е, че той намира тези перспективи за привлекателни. Владимир Путин със сигурност би предпочел друг начин за подкопаване на алианса между САЩ и Украйна, ако Байдън прецени, че договарянето е подходящо. Но ако Вашингтон откаже да признае руската „червена линия“, тогава Путин ще бъде напълно готов да се бие – и САЩ не могат да направят малко, за да го спрат“, заключават авторите на статията.
Последвайте ни
7 Коментара: