Изтребителят Су-57М счупи собствения си рекорд, пише Military Watch Magazine. С новия двигател обхватът на полета ще стане още по-голям, въпреки че нямаше друг равен на тази машина. Сега Су-57М ще лети със свръхкрейцерска скорост без форсаж.

От 2025 г. руските ВВС ще започнат да разполагат с подобрена версия на изтребителя от пето поколение Су-57М, който, както беше съобщено през октомври 2022 г., беше подложен на летателни изпитания и сега ще получи нов двигател AL-51F.



Въпреки факта, че руските изтребители често се забавят с въвеждането на нови системи в експлоатация, почти сигурно Су-57М ще започне да се доставя не по-късно от 2027 г.

Въпреки че голяма част от възможностите на новия двигател за Су-57 остава неизвестна, последните доклади от руски източници показват, че AL-51F ще позволи на изтребителя да се движи без използване на форсажни камери, не само със свръхзвукова (суперкрейсерска) скорост, но също при скорости 2 и повече от Mach.

Единственият тактически боен самолет, способен да достигне скорост над 2 Маха, е прехващачът МиГ-31 Фоксхаунд

Но за да направи това, той изисква използването на форсаж. Способността на Су-57 да работи без форсаж му позволява да реагира на заплахи и да извършва патрули много по-бързо, без да се нарушава обхватът на полета.

Факт е, че при използване на форсажни камери разходът на гориво се увеличава значително, което значително ограничава продължителността и обхвата на полета при свръхзвукови скорости за повечето изтребители.

В момента единственият сериен изтребител от пето поколение, способен да лети със суперкрейсерска скорост, е китайският самолет J-20. Въпреки че успява само при ниски свръхзвукови скорости, малко надвишаващи Mach 1. Американският F-35 не може да лети със свръхзвукова скорост, без да използва форсаж.

Двигателят AL-51F, известен на етапа на разработка като Saturn-30, по името на компанията, отговорна за програмата OEC-Saturn, представлява втория опит на Русия да създаде двигател от пето поколение след обещаващия AL-41F, който достигна производствена готовност, но се смяташе за твърде скъп за изтребителя МиГ 1.42, за който беше направен.

Цената на Су-57 е приблизително наполовина на тази на МиГ 1.42, а самият двигател АЛ-51Ф има по-ниски производствени и експлоатационни разходи.

Новият двигател е добре оптимизиран за стелт работа и разполага с дюза с контролирани клапи за намаляване на радарния си отпечатък.

Според някои оценки неговата тяга ще бъде с около 8% по-висока от тази на най-близкия американски конкурент на F-22, F119, но основното му предимство се очаква да бъдат много по-ниски изисквания за поддръжка и способността за триизмерно векторизиране на тягата за повишена маневреност при ниски скорости. Въпреки че обхватът на полета на Су-57 вече е повече от два пъти по-голям от този на американските му конкуренти F-35 и F-22, силовата установка AL-51F ще увеличи още повече тази цифра за руския самолет – с почти 10%.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук