Доколкото се знае към днешна дата плановете за изпращане на човешка мисия до Марс остават актуални по време на мандата на новия американски президент Доналд Тръмп, пише megavselena.bg
Това е хубаво нещо, особено като има предвид агресивният времеви план на мисиите, предвидени за следващите няколко години. НАСА не е единствената организация, която се стреми към Марс. Няколко правителства и частни организации включват Червената планета в плановете си. Ето кратък обзор по темата:

ПРОГРАМИТЕ НА НАСА

Американският конгрес засега осигурява финансиране на космическата агенция, така че НАСА гледа много сериозно на (сравнително) скорошна мисия до Марс. Агенцията има многопланов подход като първо се фокусира върху подобряване на човешките възможности в космическите полети чрез тестове и нови технологии като системата за космически изстрелвания SLS (Space Launch System), чиято първа цел е Луната.

Преди да изпрати хора на Марс, НАСА първо работи по няколко безпилотни мисии. Първата от тях се нарича InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport), която е заложена в програмата за 2018 като част от Откривателската програма на Агенцията за изпращане на геофизичен апарат на Марс, който да изучава структурата на планетата.

Освен това НАСА планира и изпращането на ровър на Червената планета през 2020. Този ровър „ще носи седем внимателно подбрани инструменти, с които ще проведе безпрецедентни научни и изследователски проучвания“, казват от американската космическа агенция.

Други планове в програмата включват мисия с връщане на Земята на проби. Това трябва да се случи до края на второто десетилетие на века, въпреки че конкретните планове засега остават неразкрити.