Изкуственият интелект вече може да идентифицира къде е направена дадена снимка. Тази новина коментира футурологът доц. д-р Мариана Тодорова.

Проектът PIGEON (Predicting Image Geolocations) е разработен от трима студенти от Станфордския университет. Те са почитатели на популярната онлайн игра GeoGuessr, която предизвиква играчите да разпознаят дадена локация по снимка.

Студентите използват технологичните си и геймърски умения за проследяване на геолокация на Google и изкуствения интелект и правят пробив, обясни доц. Тодорова.

"Те решават да вкарат допълнителен изкуствен интелект в играта и да видят дали той е способен да победи някои от най-добрите играчи. Използват данни, които са събрали напълно безплатно – 500 000 снимки на географски точки от Google Street View.

Обучили са изкуствения интелект чрез програмата CLIP за анализ на снимки и са постигнали невероятни резултати, защото в 95% от случаите изкуственият интелект успява да каже къде е даденото място“, разказа тя.

Така изкуственият интелект успява да победи дори и Тревър Рейнболт – абсолютния шампион в GeoGuessr.

В този контекст доц. Тодорова коментира и рисковете от това изкуственият интелект да има достъп и да обработва данните за всички наши пътувания. "Изкуственият интелект може да изработи някакъв механизъм за контрол, да види някаква логика на нашите пътувания.

Със сигурност ще бъдат извлечени много икономически данни, защото туристическата активност е показателна за нашето благосъстояние. Но това би могло да се ползва и от терористи, например. Знаем, че хората от Израел са мишена априори и те винаги са много предпазливи.

Така много ясно се идентифицират техните предпочитани дестинации и те стават доста опасни“, предупреди футурологът.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук