На 12 април руски моряци свалиха украински турски дрон „Байрактар“, пише "Труд".

По време на военната операция в Украйна фрегатата на ВМС на Русия "Адмирал Есен" удари безпилотния летателен апарат (БЛА) с две ракети от корабната система за противовъздушна отбрана "Щил-1". Как е устроен руският противовъздушен комплекс и на какво още е способен?

"Байрактар" нямаше шанс

За унищожаването на БЛА „Байрактар“ (англ. Bayraktar) край бреговете на Крим свидетелства видеозапис, разпространен от руското Министерство на отбраната. Според ведомството на безпилотният летателен апарат на украинската армия е извършвал разузнаване на действията на руски кораби, както и на крайбрежни и наземни позиции на военна техника на руските въоръжени сили.

„Напълно възможно е по този начин „Байрактар“ да е проверил бойната готовност на ПВО на нашия кораб, което вследствие беше потвърдено. Моряците бързо взеха дрона под ескорт и го унищожиха с две ракети. Руските военноморски системи за противовъздушна отбрана са способни да се борят с безпилотни самолети не по-лошо, а може би дори по-добре от техните наземни колеги.

Цялата операция по унищожаването на Байрактар ​​отне само няколко минути“, казва Василий Дандикин, военен експерт, капитан първи ранг от запаса.

Според военния  експерт турският БЛА практически не е имал шанс за безопасен полет в зоната на покритие на „Адмирал Есен“. Стрелба по въздушни цели се практикува от екипажа на военния кораб редовно. Например, не толкова отдавна, като част от учения в Черно море, „Адмирал Есен“ успешно порази ракета „Прогрес“, изстреляна от крайбрежния комплекс „Утес“.

Екипажите за противовъздушна отбрана на кораба взеха под ескорт въздушна цел и я свалиха в даден момент с помощта на зенитно-ракетната система Щил-1, разработена от Московския изследователски институт „Алтаир“ (част от концерна „Алмаз-Антей“ на Ростех).


Днес, освен "Адмирал Есен", системата за противовъздушна отбрана "Щил-1" е оборудвана с още две руски фрегати от проект 11356 - "Адмирал Григорович" и "Адмирал Макаров". И тримата "Адмирали" изпълняват функцията на патрулни кораби на далечната морска зона (автономията на корабоплаването е 30 дни).

Съвременните руски фрегати са предназначени за унищожаване на надводни кораби и плавателни съдове, подводници, наземни и въздушни цели на противника, патрулна служба, патрулиране и защита на морските пътища.

В допълнение към системата за противовъздушна отбрана "Щил-1", корабите са въоръжени с ракетни комплекси "Калибър", универсална артилерийска установка А-190, 533 мм торпедни апарати и ракетна установка RBU-6000.



Според Дмитрий Литовкин, главен редактор на Independent Military Review, новите фрегати, оборудвани със съвременно въоръжение, са резултат от мащабна модернизация и превъоръжаване на руския флот.

„Корабите по проект 11356 днес са практически съпоставими с крайцерите по въоръжение и възможности“, казва военният експерт.

Стартиране от долната палуба

Според производителя, многоканалната корабна зенитно-ракетна система Щил-1 е предназначена за унищожаване на оръжия за въздушна атака на обхват до 50 км и височина от 5 м до 15 км.

Системата за противовъздушна отбрана  позволява да се провежда всестранна защита на кораба от атаки на съвременни ударни самолети, дронове, противокорабни и противорадарни ракети. Освен това "Щил-1" е способен да унищожава надводни цели - лодки и кораби. В същото време "Щил-1" е в състояние да стреля едновременно от две до 12 цели.

Основната характеристика на "Щил" е модулната структура на неговата стартова установка. Благодарение на иновативния вертикален дизайн на кораба,  системата за противовъздушна отбрана стана един и половина пъти по-вместима, а броят на самите модули може да варира в зависимост от предназначението на кораба.

„Щил“ на фрегатата „Адмирал Есен“ съдържа модули от 24 транспортно-пускови контейнера (всеки съдържа по един боеприпас). Разрушителите могат да бъдат въоръжени с модули с общ боеприпас до 36 ракети. В същото време на корветите могат да се монтират и по-компактни системи за противовъздушна отбрана Щил-1 с по-малък брой модули.

Вертикална пускова установка, наподобяваща пчелна пита, позволява да се увеличи скоростта на стрелба на системата за противовъздушна отбрана с шест пъти. "Щил-1" е в състояние да изстрелва ракети с прекъсване от само 2 s, докато традиционните системи за противовъздушна отбрана с лъчева пускова установка изискват най-малко 12 s за подготовка за повторно изстрелване.

Изстрелването на ракети се извършва с помощта на подпалубно изстрелване, което значително намалява радарната видимост на кораба. В същото време пусковите установки могат да бъдат разположени както на носа, така и на кърмата на кораби с водоизместимост над 1500 тона в различни конфигурации.

Ракета

Зенитно-ракетната система Щил-1 използва управляема ракета 9М317МЕ, модернизиран боеприпас от наземната система за противовъздушна отбрана Бук. Едностепенна ракета с двигател на твърдо гориво е оборудвана в опашната част с размах 820 мм.

Основната разлика между ракетата 9M317ME и нейните сухопътни аналози е методът на изстрелване.

На видеозаписите, предоставени от Министерството на отбраната, се вижда как по команда на оператора на системата за противовъздушна отбрана ракетата първо излита с помощта на барутен катапулт на височина около 10 m над палубата на кораба, а след това, поради газови кормила, боеприпасите се обръщат към целта, като едновременно с това включват главния двигател и системата за насочване. След като достигне дадена траектория, ракетата се ускорява до 1500-1550 m/s.

Бордовото оборудване на ракетата 9M317ME е създадено с помощта на най-новите електронни технологии, което позволява да се гарантира, че целите са поразени дори в условия на силни радио контрамерки.

За стрелба зенитно-ракетната система Щил-1 използва данни от корабни трикоординатни всестранни радари. Освен това системата за противовъздушна отбрана може да получава допълнителна информация за цели от различни радарни и оптични източници.

Получената от тях информация дава възможност за създаване на така наречената карта на въздушната обстановка с точни целеви обозначения за зенитно-ракетната система и други огневи оръжия на кораба.

Според производителя "Щил-1" може да се използва като част от местни, регионални и федерални системи от по-високо йерархично ниво. Системата за противовъздушна отбрана  позволява да се въведат други системи в нейния състав, за да се координират техните действия при организацията на корабните системи за противовъздушна отбрана.