Тази загадка със Слънцето не можеше да бъде разгадана 80 години
Външният слой на слънчевата атмосфера се нарича корона, а температурата й е приблизително 1 милион градуса по Целзий
Международен екип от учени представи резултатите от ново изследване на Слънцето в Astrophysical Journal Letters. Според тази научна работа учените са успели да обяснят защо слънчевата корона е много по-гореща от повърхността на Слънцето. Тази мистерия не можеше да бъде обяснена 80 години.
В продължение на осем десетилетия астрофизиците се опитват да разберат какво прави слънчевата корона толкова гореща в сравнение с повърхността на нашата звезда, според авторите на изследването.
Външният слой на слънчевата атмосфера се нарича корона, а температурата й е приблизително 1 милион градуса по Целзий. Но температурата на повърхността на една звезда е около 6000 градуса по Целзий, пише Space. Предвид факта, че короната е по-далеч от източника на топлина в ядрото на Слънцето, тя, напротив, трябва да бъде много по-студена от повърхността на звездата.
Снимка: Forbes
Учените са използвали данни от космическия кораб Solar Orbiter, който може да види високоенергийната ултравиолетова светлина, излъчвана от слънцето.
Въпреки че наземните телескопи могат да правят снимки на Слънцето с по-висока разделителна способност, те не могат да видят крайната ултравиолетова част от спектъра на слънчевата светлина.
Това се възпрепятства от земната атмосфера и затова наземните телескопи не могат да открият много важни явления, които определят поведението на Слънцето.
Но Solar Orbiter се върти около нашата звезда на разстояние от 77 милиона км, което е по-близо, отколкото се намира Меркурий, първата планета от Слънчевата система. Следователно апаратните устройства могат да открият много непознати явления на Слънцето.
Благодарение на такива наблюдения учените са открили наличието на бързи магнитни вълни на нашата звезда, които се движат по повърхността на Слънцето.
На изображението на космическия кораб Solar Orbiter можете да видите магнитни структури, тоест бързи магнитни вълни, които са подчертани в сини, зелени и червени правоъгълници.
Снимка: ESA
Както показват изчисленията на учените, бързите колебания на тези магнитни вълни създават толкова много енергия, че поради това има значително нагряване на горната атмосфера на звездата.
Въпреки че по-рано астрофизиците са откривали по-бавни магнитни вълни, се оказа, че те не отделят толкова много енергия и това не може да обясни значителната температурна разлика между повърхността на Слънцето и неговата корона.
На изображението на космическия кораб Solar Orbiter можете да видите магнитни структури, тоест бързи магнитни вълни, които са подчертани в сини, зелени и червени правоъгълници.
Всяка от тези структури има ширина от 10 хиляди км. Диаметърът на Слънцето е 1 392 000 км. Учените възнамеряват да продължат да изучават новите бързи магнитни вълни, открити на Слънцето, за да научат повече за техните свойства.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: