Учените от Вашингтонския университет в Съединените щати са разрешили загадката за недостига на фосфати, които са били необходими за появата на първите живи организми, но чиято концентрация е била твърде ниска в древните водоеми. Това се съобщава в прессъобщение на EurekAlert !.
Специалистите са изследвали богати на карбонати езера, които се образуват при сухи условия в низини, пълни с вода от околните райони. Поради високата скорост на изпаряване, солените алкални разтвори се концентрират в езерото. Такива водоеми се наричат ​​содови. Изследователите са определили съдържанието на фосфор в такива езера, включително езерото Моно в Калифорния, Магади в Кения и Лонар в Индия.

Оказало се, че във водоеми, богати на карбонат, съдържанието на фосфор е било 50 хиляди пъти по-високо, отколкото в морската вода, реките и другите видове езера. Това указва на наличието на общ механизъм, допринасящ за натрупването на химически елемент, важен за живота. Изяснило се е, че карбонатите се свързват предимно с калций, оставяйки фосфора в свободно положение във водата.

В древността извънредно голямото ниво на фосфати във водоемите е довело до химични реакции, които са довели до появата на важни за живота компоненти като РНК, протеини, мазнини и други съединения. Богатата на въглероден диоксид атмосфера на ранната Земя (преди около четири милиарда години), е била идеална за образуването на такива езера и спомага за постигането на максимални нива на фосфор в тях.

Превод и редакция: БЛИЦ