Получаването на първата и втората доза от ваксината срещу COVID-19 в отделни рамена може да бъде лесен начин за засилване на имунния отговор на организма. Това се съобщава в проучване, проведено от учени от Oregon Health and Science University. 

Това откритие може да има значителни последици за подобряване ефективността на ваксините срещу COVID-19 и повишаване на нивата на антителата. Това проучване е публикувано в Journal of Clinical Investigation. 

Изследователите са проследили 947 участници в продължение на една година след получаване на две дози ваксина срещу COVID-19. Те са взели кръвни проби и са ги анализирали за нива на антитела срещу вируса SARS-CoV-2.

Участниците, които са получили втората доза в другата ръка, са показали по-високи нива на антитела в сравнение с тези, които са получили и двете дози в една и съща ръка. 

Този ефект се увеличава с времето и 14 месеца след ваксинацията нивата на техните антитела се повишават 1,4 пъти.

Проучването също така включва 108 души в 54 двойки, които са получили ваксини в отделни групи. Три седмици след втората доза, нивата на антитела се повишават значително при тези, които получават редуващи се дози.

Изследователите предполагат, че това може да се дължи на активирането на нови имунни отговори в различни лимфни възли във всяка ръка.

Все пак трябва да се отбележи, че резултатите от това проучване противоречат на предишни проучвания, които предполагат, че най-ефективният метод е да се прилагат ваксини в едната ръка.

Предишни проучвания оценяваха имунния отговор само след две седмици, но настоящото проучване оценяваше имунния отговор след три седмици.

Въпреки че наблюдаваният ефект е значителен, експертите отбелязват, че са необходими допълнителни изследвания, за да се потвърдят тези резултати и да се оценят други многодозови ваксини.

Старшият автор на изследването Марсел Керлин отбелязва, че всяко постепенно подобряване на имунния отговор може да спаси много животи.

Той също така подчертава, че засега не трябва да сменяте ръката си, когато получавате ваксината, и че трябва да се направят допълнителни изследвания, за да се разбере по-добре този ефект.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук