През изминалите няколко дни в медийното пространство, социалните мрежи и научната общност се зароди дискусия около изказани мнения на български учени, които поставят под съмнение човешката дейност като фактор за възникване на глобалното затопляне и последващите климатични промени и дори отричат действията (на глобално и локално ниво) за намаляване на негативното човешко въздействие върху климата на планетата. 

Ето каква е личната позиция на проф. Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет:

"Уважавам плурализма в научните дискусии и вярвам в свободата на словото, но същевременно съм убеден, че всяка гледна точка трябва да бъде подплатена със солидни научни изследвания и безспорни аргументатирани факти. Има хиляди научно верифицирани свидетелства, които доказват климатичните промени като резултат от човешкото въздействие. 

За мен като учен и администратор е от основополагащо значение да не отричаме проблемите, а да ги признаваме и да търсим начини за разрешаването им. В този ред на мисли съм горд, че Геолого-географския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски” е флагман на академичната общност по темата с климатичните промени. 

От предстоящата академична година в портфолиото на бакалавърските ни програми се включва специалността “Climate change and management”. Новата специалност обединява академичния потенциал на пет факултета от СУ и представя възможност за англоезично обучение, отваряйки врати за международни партньорства и реализация на студентите по цял свят. 

Повече от 10 години имаме магистърска програма “Изменение на климата и управление на водите”, която акцентира именно върху научните достижения в тази предизвикателна тема. В допълнение темата за климатичните промени е застъпена в учебните планове на бакалавърските ни програми. 

Значима част от академичния състав на ГГФ работи активно и пълноценно в национални и международни програми и проекти, посветени на борбата с климатичните промени. Учени от нашия факултет със своята експертиза участват в разработването на национални и общински програми/стратегии за борба и адаптация към климатичните промени. 

В този ред на мисли изразявам личната си позиция, а вярвам и на моите колеги преподаватели и студенти, че Геолого-географският факултет е на правилния път и чрез научната си и образователна дейност ще се стремим да допринасяме за адекватно и функционално общество."