Проф. Кантарджиев бие тревога: Не излизайте в мъглата! ВИДЕО
Слава Богу, българинът узря и желанието да се ваксинира се увеличи в хората, което е много разумно, смята той
"Тепърва ще се увеличават случаите на грип в страната, тъй като в края на 2024 г. не достигнахме пика, така че предстои. Този сезон се движим малко по-бавно.
В момента няма много хора по опашките в аптеките, няма много кашлящи на обществени места. Това засега е добре", това коментира пред Нова тeлевизия проф. Тодор Кантарджиев.
"Това, че зимата дойде навреме спомага вирусите да не се разпространяват, защото хората не се събират навън. Освен това разпространението се забавя, когато се взимат някои мерки.
По-интелигентните хора спазват някои правила - не се събират с кихащи, кашлящи и температурни. Това е най-важното.
Второто нещо - избягват събиране с много хора на закрито и трето - винаги гледат да имат някакъв приток на свеж въздух", коментира той.
"През последните години се поръчват все повече противогрипни ваксини и пак не стигат. Слава Богу българинът узря и желанието да се ваксинира се увеличи в хората, което е много разумно.
За това спомогна и държавната програма за безплатното ваксиниране на възрастните хора. От 2% ваксинационно покритие през 2019 година сега имаме към 7-8% покритие на възрастните и на цялото население, така че успеха е много голям", обясни проф. Кантарджиев.
"Пандемията от COVID обърна вниманието на цялото човечество към последиците към такива системни вирусни инфекции, вгледахме се в някои неща. И фактически се добиха повече знания.
Но не трябва да се плашим, не бива да се вманиачаваме и да се вглеждаме, защото това нищо полезно няма да ни донесе. Всичко прекалено е прекалено", съветва той.
"Много дългата продължителна кашлица се дължи на бактерии, а тогава антибиотикът върши много добра работа. Той се взима в 10-дневен курс - 7 дни се приема, а три дни организмът почива", посочи проф. Кантарджиев.
Не излизайте в мъглата!
"Съветвам хората, когато видят, че навън има мъгла и не им е належащо да излязат, да изчакат тя да се вдигне, защото мъглата помага на грипа и на всички респираторни инфекции. Ако обаче трябва да излезете и не носите маска, поне шал си сложете на устата. Второ, избягвайте болни и събирания.
Трето, хранете се пълноценно. Вместо аптечни продукти с дрожди и бактерии за чревната флора, хапвайте туршийка и кисело зеле, които са едни от най-добрите пробиотици.
Който има възможност, да хапва плодове. А когато е слънчево, излизайте на чист въздух на разходка", препоръча той.
Според него е допустимо да се приема противовирусен препарат, ако има съмнения за грип, макар и недоказани.
"Ако не сте напълно сигурни, трябва да си направите консултация поне по телефона с личния лекар, дори да не сте в състояние да отидете на място. И да не е грип, а друга вирусна инфекция, такъв препарат все пак няма да ви навреди, но няма и да ви помогне", обясни медикът.
Последвайте ни
4 Коментара: