Създаденото през 1976 г. училище за даровити деца в столичния квартал Горна баня, оцеляло в първите години на демокрацията и трансформирало се в елитен Италиански лицей, се тресе от скандали.

Причината – за броени месеци новоизбраното ръководство на школото е влязло във война с родители и учители, пише "Епицентър". 

Отваряйки интернет страницата на легендарното училище човек може да се обърка дали не е попаднал на сайт на някоя политическа формация. Вместо информация за кандидатстване в лицея или за успехи на учениците в национални и международни олимпиади, читателят вижда позиция на ръководството на НУККЛИИЕК, в която шест пъти се твърди, че НЯМА… напрежение и проблеми.

Дори само това е достатъчно Министерството на културата, което е принципал на комплекса да провери какво се случва по-малко от година след като след конкурс за директор е назначен Иван Капурдов, учител по биология в същото училище.

Още повече, че министерството, както и куп други институции, отдавна са сезирани от Настоятелството на учебния комплекс за редица нарушения, допуснати още в първите месеци на новото ръководство. 

Капурдов печели спорен конкурс на културното министерство след като преди година служебния министър по това време Найден Тодоров пенсионира легендарната Величка Велянова, която 35-години бе директор на лицея. По ирония на съдбата една от първите задачи, с която Тодоров трябва да се заеме сега, когато отново е назначен за служебен министър, е ескалиралото напрежение в училището.

Пред културното министерство няма много опции – отстраняване на Капурдов и скандален негов заместник и провеждането на нов конкурс, по възможност този път по безспорен начин.

Защото още преди година, един от уважаваните експерти в областта на училищното образование у нас – Диян Стаматов, директор на 119-то училище и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета предупреждава, че конкурсът е опорочен и проблемите тепърва предстоят. И се оказва прав. 

В края на месец февруари тази година от името на Настоятелството на Националния учебен комплекс по култура и Лицей за изучаване на италиански език и култура Спас Панчев подава пореден сигнал в Министерство на културата, в който се съдържат данни за множество извършени нарушения от директора Иван Капурдов и особено от един от заместниците му - Александър Иванов.

Може би най-скандалното в сигнала са твърденията, че Иванов започнал да се държи арогантно и обиждал ученици.

„В училището цари страх и съмнение – атмосфера трудно поносима, която крайно отрицателно се отразява и на учениците и на целия училищен колектив. Вече са напуснали или принудени да напуснат и уволнени над десет учители и служители“, пише в сигнала на Настоятелството.

Капурдов и Иванов отричат тези обвинения, като за да запазят постовете си двамата са започнали и медийна кампания, с която се опитват да оборят неудобните разкрития за случващото се в Горна баня.  

И е напълно логично да го правят, защото в сигнала до културното ведомство, който е изпратен и до прокуратурата, се съдържат твърдения и за финансови злоупотреби.

Като заместник-директор Александър Иванов намерил начин училището да му покрива месечните разходи за гориво. Към заплатата си, Иванов има и добавка по 500 лв. месечно за транспорт. Мотивът – адресно регистриран е в кюстендилско село, макар да е известно, че живее в София.

Отделно, за разлика от другите заместник-директори, Иванов получава по половин заплата отгоре за допълнителната длъжност. Без правно основание Александър Иванов си назначил и лична секретарка, пише още в сигнала на Спас Панчев.

Като цяло Настоятелството има сериозни съмнения върху разходването на бюджетните средства, които училището получава от бюджета и настояват за щателна проверка на разходите. Има и твърдения за конфликт на интереси, свързани с приема на първокласници.  

Особено притеснително е, че в жалби родители твърдят как Иванов обиждал учениците. Наричал ги „хомофоби“, „расисти“ и „фашисти“. Въпреки това последици за Александър Иванов няма, което жалбоподателите си обясняват, че заместник-директорът е поставил по някакъв начин в зависимост своя ръководител – директорът Капурдов.

Родители са възмутени и от преподавателските методи на заместник-директора, който използвал хазартната игра „Колелото на късмета“ при оценяването на учениците по „Биофизикохимия“.  

През февруари Капурдов и Иванов заключили и едно от помещенията в училището, в което със средства на Настоятелството била оформена музейна експозиция, показваща историята на елитното учебно заведение от неговото създаване преди близо 50 години. „Няма история, историята започва от нас“, гръмогласно обяснявал Иванов решението си, който без никакво правно основание държал печата на училището в себе си. 

От няколко месеца родителите на учениците са притеснени и от новата визия на ръководството на лицея – намаляване на изучаването на италиански език. Твърди се, че на родителска среща заместник-директорът Александър Иванов обявил, че предстои промяна на учебния план. Този въпрос със сигурност вече има своя негативен отзвук и в дипломатическите среди.

Изучаването на италиански език в лицея се базира на междуправителствена спогодба между България и Италия. Очакванията на преподаватели и родители са въпросът с управлението на лицея да бъде остро поставен пред новия-стар министър на културата и от посланика на Република Италия у нас.  

Така, вместо да очакват с нетърпение нови ученици и да се гордеят с успехите на настоящите, учители и родители на деца от училището в Горна баня, се надяват културното министерство да потуши напрежението, създадено след неудачен кадрови подбор.

Ако ли не – Италианския лицей ще остане да се гордее със славното си минало и гибелно настояще, подобно на Класическата гимназия, която също е към културното ведомство и която през  последните години също се тресеше от поредица от скандали, отразили се крайно негативно върху учебния процес, а оттам и върху подготовката на децата.  

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук