Моделът „Велянова“, който вече 40 години опустошава „елитното“, някога, училище в Горна баня удари дъното.

На държавните зрелостни изпити НУКК изпадна от класацията на най-добрите училища в България и се нареди до… частната профилирана гимназия в с. Челопеч. Италианският лицей бе изпреварен не само от всички езикови и математически гимназии, но и от повечето средни столични училища като 133-то, 31-во, 32-ро, 22-ро, 18-то, 134-то и т.н. В гореизброените училища се записват деца от обикновени семейства, на териториален принцип, без приемни изпити за 1-ви клас.

В училището на елита (политически, бизнес, поп фолк и т.н.) подборът е „безкомпромисен“ – приемат се само деца на солидни родители срещу солидни суми, които са преминали „едногодишен подготвителен курс“ в частния учебен център на дъщерята на Величка Велянова – Зорница…

За тарифата за „прием“ в 1-ви клас се носят умопомрачителни легенди.

От „приетите“ около 120 „талантливи“ деца само 40 завършват 12-ти клас със среден успех по-нисък от средния успех на „простосмъртните“ ученици в обикновените училища, където се дипломират по около 300 ученика на година… - Парадокс!

Капурдов

За разлика от плачевните резултати в учебния процес, бизнес-моделът „Велянова“ е уникален и безспорно успешен – в държавното училище с невиждан размах процъфтява семеен и частен бизнес за милиони. В него, освен Величка и членовете на нейното семейство, участват и 5-6 човека от близкото й обкръжение в т.н. „Училищно настоятелство“. /По темата са изписани над 100 статии от разследващи журналисти, засега без резултат, заради разпънатия „елитен“ чадър над „елитното“ учебно заведение/.

А сагата с Италианския лицей не е от днес, нито от вчера – тя продължава вече близо 40 години.

Преди около 3 месеца служебният министър на културата Найден Тодоров, под натиска на общественото мнение, се осмели да изпрати в пенсия Величка Велянова…, и назначи за директор протежето й Иван Капурдов, по-известен сред учениците в Лицея като „Капурдаки“.

Същият бе назначен след скандален и твърде оспорван „конкурс“… и статуквото си остана – Велянова си запази кабинета и служебния автомобил в НУКК, както и частното училище и детска градина, настанени в сградния фонд на Лицея срещу символичен наем…, а на държавните зрелостни изпити резултатите се оказаха катастрофални.

Всъщност Италианския лицей се управлява от два властови центъра – единият около Велянова и нейното обкръжение от 5-6 човека от Училищното настоятелство, и другият - т.н. „Света троица“. В него влизат зам. директорът Александър Иванов, Иван Капурдов и Евгения Стойновска, около чието име витаят вътрешноведомствени пикантерии… В най-скоро време се очаква г-ца Стойновска да бъде назначена за заместник-директор на НУКК.

Под мъдрото ръководство на „Велянова и Сие“ училището бавно и сигурно потъва, като „Титаник“ през 1912 г. – скандали с приема в 1-ви клас, с изпита за допълнителен прием на 10.07.2023 г., на който Ал. Иванов обърка задачите по математика и биология, многобройните жалби от родители и ученици срещу същия господин, свободната употреба на райски газ и наркотици в Лицея и т.н. Уволняват се учители с дългогодишен стаж и богат педагогически опит, като Илонка Цонева, учител по география. И за капак излезе и позорното представяне на зрелостниците на държавните изпити…

Новият Министър на културата Кръстьо Кръстев би трябвало да вземе под внимание множеството скандални факти, изнесени в десетки медийни публикации, да разпореди преразглеждане на опорочения „конкурс“ за директор на НУКК и да разпусне т.н. Училищно настоятелство. Основните играчи в настоятелството са пожизнени, на преклонна възраст, а децата им са напуснали училищната скамейка преди повече от 20 години – обединяват ги само общи бизнес-интереси в модела „Велянова“…

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!