Летни курсове за бъдещи първолаци организират школите преди 15 септември. Цената им варира от 300 до 500 лева. Заниманията обикновено включват десет учебни часа, а малчуганите се учат да пишат, четат и да смятат с числата от 1 до 20. Подобен род услуги има в по-големите градове. Учители и школи също така предлагат почасови занимания, като цените им варират от 20 до 50 лева за астрономически час. 

За първокласниците, които ще прекрачат прага на училището догодина, се предлагат курсове, които стартират от есента. Тяхната цена е между 1000 и 1200 лева. Обучението продължава до май. В тези групи се включват 6-7-годишни деца в предучилищна възраст. Местата се запълват още през лятото, а стартът на обучението е през септември или октомври.

6-годишната Мария от София, която тази есен ще е в първи клас, посещава частна занималня цяла година, тъй като подготовката, която получава в предучилищната група, според майка й, не е достатъчна. Нейната връстничка Йоана пък има частен учител преди първи клас, за да натрупа знания. Масата от децата обаче разчитат на подготовката от детската градина.

Повечето родители във Варна готвят бъдещите първолаци сами у дома. „Решаваме задачи със събиране и изваждане от 1 до 10, както и учим буквите по буквара“, разказва пред „Телеграф“ Мария Тодорова, чието дете ще започне училище на 15 септември. Жената е амбицирана да научи малката Анна-Мария да чете до първия звънец. Въпреки крехките си 6 години детето тренира балет и гимнастика, ходи още на уроци по пеене и английски език, споделя амбициозната майка.

Не са необходими уроци и детето да знае да чете и пише при постъпване в първи клас. Това е наша работа, коментира пред „Телеграф“ преподавателката Наталия Томова, която има над 20 години стаж в началното обучение. „Много хора подготвят децата си предварително. Добре подготвени са и тези, които посещават и предучилищна. След това на тях им е скучно по време на уроците в клас и развалят дисциплината“, споделя учителката.

Според нейна колежка от Стара Загора педагозите в детските градини дават напълно достатъчна предучилищна подготовка. В крайна сметка в навечерието на първи клас бъдещите ученици трябва да могат да се самообслужват, да познават азбуката като основа – в четвърта група вече почват да определят брой на срички, гласни и съгласни звуци, обясни Ренета Балабанова, която е детска учителка от Стара Загора в ДГ „Липа“ с над 30-годишен стаж.

Трябва да определят мястото на даден звук – в началото, в средата, в края. Да разменят мястото на звуците, да образуват нови думи. Задължително е речта на малките да е изцяло развита. По математика стремежът е да умеят да броят до десет и в обратен ред, но на практика хлапетата са много по-напреднали, споделя учителката.

Учат ги таблицата за 4 дни, пращат децата на уроци по бързо четене

Част от родителите записват децата си на курс по бързо четене. Посещават го деца от 7 до 12 години, като изискването е най-малките хлапета да могат вече да четат. Методиката развива умението за работа с текст, способността да се извежда и запомня основното. Скоростта на четене се увеличава, без да се губи разбирането на прочетеното. 15 урока по бързо четене излизат към 380 лева. Школи предлагат да научат наследника ви на таблицата за умножение само за 4 дни, като цената е 200 лева.

Част от държавните училища организират летни занимални или академия за първолаци, които са безплатни за бъдещите ученици. Целта е да се осъществи по-лесен преход между детската градина и школото.