Парламентът отхвърли законопроекта на БСП за предучилищно и училищно образование, предвиждащ отпадане на държавното финансиране на частните училища. „За“ законопроекта гласуваха 66 народни представители, „против“ – 84 и „въздържали се“ - 38 , с което той бе отхвърлен. 

Предложените промени предвиждаха още основните държавни образователни стандарти да се приемат от Народното събрание, въвеждане на правилото един учебник по предмет за всеки клас, както и минимален праг от 4% за финансиране на образованието, уточнява Канал 3.

В рамките на дебата депутатът от БСП Донка Симеонова заяви, че промените в Закона за училищното и предучилищното образование на БСП целят качествено образование и равен достъп на всички деца до него. 

От своя страна зам.-министърът на образованието Таня Михайлова обясни, че предложените от БСП разпоредби част от държавните образователни стандарти да се приемат от Народното събрание поставят юридически проблеми. 

Според заместник-председателя на ПГ на ГЕРБ Снежана Дукова в зала не се разглеждаше закона за предучилищното и училищното образование на Корнелия Нинова, а закон от 1911 г.