Все повече училища в България въвеждат задължителни униформи.

В България има 700 000 ученици, а разходите за тези задължителни дрехи са изцяло за сметка на техните родители.

Защо една задължителна тениска струва 35 лв., докато в мола можем да си купим за 15? Как се избират фирмите, които обличат децата и къде се произвеждат дрехите?

Основното и средното образование в държавните и общинските училища е безплатно, пише в чл. 23 от Конституцията на Република България. На теория е така. Но на практика не съвсем.

„Една униформа излиза 300-350 лева, което никак не е малък разход. Има семейства, които не могат да си го позволят“, казва Диана Андреева пред bTV.

„Униформите са доста скъпи. Не само за нашето училище, а за всички. Те фирмите са няколко, които ги правят. Едната тениска, която може да видите над 30 лв. струва. С дълъг ръкав е доста по-скъпа, суитшърът му е 60 лв.

Имаме двама ученици. 150 лв. дадохме само за суитшърите. 380 лв. е разходът за едно дете“, коментира Юлияна Горанова.

От друга страна родителите все повече подкрепят идеята учениците да са с униформи

Униформите стават задължителни чрез вътрешния правилник на училищата. През последните години училищата без задължителни униформи станаха изключение.

Бизнесът с дрехи за ученици е все по-голям. И възникват въпросите:  Кой избира фирмата, която облича дадено училище? Къде се произвеждат облеклата? Защо цените им са по-високи, отколкото в мола?

Решението дали униформите да са задължителни за всяко училище се взима от училищното настоятелство, в което членуват около 40 родители. Същият орган избора и фирмата, откъдето родителите са длъжни купят дрехите.

Асен Александров е директор на 51. СУ и председател на Асоциацията на директори на училища в България. Споделя, че и според него униформите са твърде скъпи на фона на това, че са задължителни.

„Поне те така казват, че не е масова конфекцията. Ако всички училища искат едно и също, цената ще бъде два пъти по-евтина. Учудващо е, че няма конкуренция на този пазар“, смята Александров.

Заради този проблем в 51. СУ намират друго решение – учениците да си купят емблеми на училището и да ги зашият съответно на блузка, палто или друга връхна дреха.

В други училища в София родителите нямат този избор. Униформата е една и децата им получават отсъствия, ако не я носят. Обърнахме се към фирмата, която снабдява повечето от половината училища в София с въпрос къде се произвеждат облеклата, но от компанията отклониха поканата ни за интервю.

От етикетите на самите униформи не става ясно какъв е произходът им

Всяка година 700 000 ученици започват нов клас в българското училище. Парите за униформите им излизат от джоба на родителите. Униформите са хубаво нещо според повечето родители, но дали е справедливо и дори конституционно да са платени, щом са задължителни и щом според основния закон образованието е безплатно.

В Англия например е евтино, защото се дотира от държавата и обличането на учениците излиза почти безплатно.

Попитахме българското правителство има ли стратегия да облекчи родителите и да изгради национална политика за обличането на учениците. Оттам ни отговориха, че всяко училище само си преценява дали да въведе задължителна униформа и съответно да избере фирма доставчик.

Ако родителите на всеки от 700-те хиляди ученици,  които започват нов клас в българското училище плати дори по 100 лв. за униформа, това е оборот от 70 млн. лв. на година. Тези пари днес се изваждат от джоба на българските родители. А дали произходът на униформите е китайско карго, турски внос или парите се завъртат в българската икономика и производство, засега не е важен въпрос за държавата ни.