Карантинираните учители и ученици нарастват бавно и плавно. Това ни дава надежда, че ако не избухне някъде епидемичен взрив, ние ще излезем на плато и то след това ще може да се намали.Това заяви образователният министър проф. Николай Денков.

Карантинираните учители са 1, 36 %, а децата и учениците – 1,34%, посочи той. „В началото имахме сравнително бързо многократно увеличение и след това много плавно и постепенно се увеличават”, заяви проф. Денков. Той  подчерта, че има големи различия между отделните области.

Например, в област Монтана в домашна изолация са около 3% от педагозите, докато в Плевен са само 0, 4%. „Това означава, че по различен начин се спазват мерките в различните места”,каза министърът.

1208 пък са паралелки и групите, които са преминали в обучение от разстояние в електронна среда. От тях 1177 са в училищата и 31 в детските градини.

„Хубава е новината, че в детските градини имаме сравнително плавно нарастване”, коментира проф. Денков. Отделно има и седем училища, които са преминали изцяло към онлайн обучение. Нито една забавачка не е изцяло в ОРЕС.

8 области у нас вече са тъмночервена зона и в тях се прилага локалният подход, като допълнителни мерки се прилагат по решения на областните оперативни щабове.

„В големите градове поискаха да се премени в ОРЕС. Навсякъде досега от 1-и до 4-и клас остават присъствено, а останалите класове са на ротация.

В София-град взеха решение да не се преминава към ОРЕС, но това зависи и как ще се развият нещата през следващите дни”, посочи проф. Денков.

Той допълни, че за начален етап се наложило преминаване към онлайн уроци за кратко само на места, в които е имало висок процент на заболели ученици. Това обаче е било отново на локален принцип.

Министърът съобщи още, че близо 3 000 училите са попълнили анкетата на МОН и са изявили желание да получат допълнителна информация отново ваксините.

„Следващите 1-2 седмици за тях ще бъдат организирани срещи с медицински специалисти, за да могат да зададат въпросите си и да получат отговори на въпросите си”, разясни проф. Денков.

Междувременно от обазователното министерство съобщиха, че всички държавни и общински образователни институции ще получат допълнителни 8 млн.лв. към бюджетите си за тази година, за да покрият увеличените разходи за спазване на противоепидемичните мерки и заради увеличените цени на тока, парното, водата и др.

Допълнителните средства ще могат да се използват за дезинфектанти, маски, тестове, термометри и др. Част от средствата ще помогнат и за покриване на увеличените режийни разходи.